Кальварія Зебжидовська – «польський Єрусалим»

Кальварія Зебжидовська – «польський Єрусалим»

 «Сьогодні лише на короткий час тут я зупиняюся. Але тут моє серце було завжди», – св. Іван Павло ІІ. Табличка з цими словами висить на вході в Кальварію-Зебжидовську, польську святиню, що побудована на кшталт Хресної Дороги у Єрусалимі і присвячена хресним мукам Ісуса Христа. Сьогодні в Польщі знаходиться значна кількість населених пунктів зі словом «Кальварія» […]

 «Сьогодні лише на короткий час тут я зупиняюся. Але тут моє серце було завжди», – св. Іван Павло ІІ. Табличка з цими словами висить на вході в Кальварію-Зебжидовську, польську святиню, що побудована на кшталт Хресної Дороги у Єрусалимі і присвячена хресним мукам Ісуса Христа.

Сьогодні в Польщі знаходиться значна кількість населених пунктів зі словом «Кальварія» у назві («кальварія» – лат. «Голгофа»). У пізньому середньовіччі, коли Єрусалим знаходився під владою турків і проща до нього стала неможливою, у Європі почали будувати символічні Гроби Господні, до яких могли би дістатися віруючі. Це були комплекси костелів і каплиць, які будували, намагаючись відтворити просторове розташування Єрусалиму. Найбільше кальварій було збудовано у Європі в епоху Реформації. Кальварія Зебжидовська  є найстаршою і найкрасивішою польською кальварією.

Церковно-парковий комплекс «Кальварія Зебжидовська» знаходиться недалеко від Кракова і зараз є однією із найбільших святинь у Польщі.  Щорічно майже мільйон паломників прибуває сюди переважно в час двох  відпустів: під час Великого тижня, щоби співпереживати хресні муки Спасителя, та у серпні, аби взяти участь в основному марійному відпусті з нагоди свята Успіння Пресвятої Богородиці.

Храмовий комплекс «Кальварія-Зебжидовська» був збудований ще на початку XVII ст. за наказом краківського воєводи Миколая Зебжидовського. Тоді, в 1601 році, звели першу каплицю – каплицю Розп’яття, яка своєю архітектурою нагадує каплицю Святого Хреста, що в Єрусалимі.

Згодом воєвода вирішив збудувати «Польський Єрусалим» – місце, яке б стало релігійним центром країни, а навіть, і Європи. Миколай Зебжидовський детально вчитувався у рядки Святого Письма та порівнював топографічні карти Єрусалима і своїх володінь. Так він виявив, що між ними є багато схожого.

Отож, один зі схилів володінь Зебжидовського став Голгофою, а другий – Оливною горою. Загалом було зведено: собор у стилі бароко, монастир бернардинців, 42 невеличких костели та каплички і прокладено багатокілометрові кальварійські стежки, зокрема 14 стацій Хресної дороги Спасителя. У підніжжі пагорба, на якому звели комплекс, збудували місто, де паломники можуть залишатися на деякий час.

Над втіленням ідеї воєводи працювали найвідоміші фламандські архітектори, які займалися будівництвом каплиць, храмів, прокладанням доріг і стежок. Після смерті чоловіка будівництво продовжив його син Ян, а потім – онук Михайло.

Весь комплекс об’єднаний в одне ціле і презентує зразок архітектури початку XVII століття – стиль маньєризму, з якого  зародилося бароко. Деякі будівлі на вигляд простіші, а деякі мають вишукані і незвичайні форми. Наприклад, каплицю Богородиці збудували у формі серця, а будинок Понтія Пилата має вигляд грецького хреста.

Найважливіші з каплиць на обох кальварійських доріжках мають назви тих місцевостей Єрусалиму, які вони символізують: Храм Гробу Матері Божої, Ратуша Пилата, Храм Третього Падіння, Храм Розп’яття Господнього, Храм Гробу Господнього, Тайна вечеря, Дім Матері Божої тощо.

Базиліка Діви Марії – центральна споруда цього ансамблю. В ній знаходиться ікона, яку називають «Кальварійська Богоматір» або ж «Плакучою Богородицею». Цю ікону сюди привезли ще в 1641 році, а у 1887 коронували. Зараз вона є однією з найбільш знаних ікон Божої Матері в Польщі.

На території комплексу споруджено пам’ятник святому Івану Павлу ІІ. Дитинство папи проходило всього 10 кілометрів від святині, тому він часто бував тут у дитячі роки та в юності. А вже в статусі Папи Римського святий декілька разів приїжджав на паломництво до Кальварії-Зебжидовської. Також прощу до святині здійснив папа Бенедикт XVI.

Основні події року в Кальварії проходять у Страсний тиждень перед Великоднем. Цими днями тут відбуваються  Страсті Христові, а кількість паломників є найбільшою в році. Кульмінація подій – Великий Четвер і П’ятниця. Обряди, які проводять у ці дні, запровадили ще в 1630 році, але після завоювання Польщі Австрійською імперією, були припинені. Богослужіння відновили у 1947 році, і з цього часу на паломництво до святині приїжджають люди не лише з Польщі, а з усього світу.

Церковно-парковий комплекс «Кальварія-Зебжидовська» входить в число найбільш відвідуваних центрів паломництва Європи. Також  у 1999 році цю польську святиню було включено в Список об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

***

Дізнайтеся про найближчі паломництва до Кальварії за цим посиланням.

***

Патріарший паломницький центр УГКЦ

Related Blogs

Греція з відпочинком на морі (Олімпійське узбережжя)
19-26/07/2024 Греція Олімпійське узбережжя 460€+400 грн
Паломництва Україною в травні
травень 2024 Україна Львів, Коломия, Чернівці, Кам'янець-Подільський та інші місця 1795 грн
ЕКСКУРСІЯ ЛЬВОВОМ
Дата: 12.05.24 ПОЖЕРТВА: 250 грн. ЗАМОВИТИ: (096) 858-27-57. ПРОГРАМА: Вранішня Літургія. Пішохідна екскурсія містом «Храми Львова»: Іоанна Хрестителя - одна з найдавніших культових споруд Львова. Вважається частиною ансамблю міста часів...