м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська,5, оф.212
тел.: (044) 541-03-60, (096) 330-96-79
м. Львів, вул. Руська, 10
вул. Хуторівка, 35-Б, оф.122
тел.: (096) 858-27-57, (063) 075-00-30

Співкатедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці в Чернівцях

Адреса: вул. Руська 28, м. Чернівці 58000

Українська Греко-Католицька Церква на буковинських теренах має давню історію, яка налічує вже понад два століття. Ще в 80-х рр. ХVІІІ ст. було зроблено перші кроки до створення громади. На жаль, у той час цю справу довести до кінця так і не вдалося. Важливі зміни сталися на початку XIX cт.: на Буковині, зокрема в Чернівцях, розпочалися регулярні Богослужіння. Спершу українці молилися в костелі, при вівтарі Успіння Пресвятої Богородиці. А в 1820 р. чернівчанин Тадей Туркул подарував земельну ділянку та пожертвував невелику суму грошей для побудови греко-католицького храму. Трохи більше як через рік, 10 червня 1821 р., чернівецькі греко-католики урочисто увійшли до свого нового храму. У 40-ві рр. XIX ст. церкву розбудували, з Італії привезли іконостас та два вівтарі, у розписі ікон яких брав участь відомий польський іконописець Адам Отеховський (сьогодні можна побачити його автограф на іконі Ісуса Христа). Невдовзі після того храм збагатився іконою Матері Божої, для якої жертводавець і фундатор церкви Тадей Туркул в 1879 р. у Кракові виготовив позолочені ризи.

До чернівецького храму не один раз здійснювали візитації греко-католицькі єпископи. Зокрема, 1880 р. її відвідав Митрополит Йосиф (Сембратович), а в 1900 р. Андрей (Шептицький) як єпископ Станіславівський. Слід зазначити, що в 1930 р. Буковина налічувала уже 18 тисяч українських греко-католиків.

Простоявши понад століття, церква була істотно перебудована у стилі ампір за проектом відомого вченого та політика Володимира Залозецького. У 1937 р. храм отримав назву Успіння Пресвятої Богородиці.

У 1946 році, коли УГКЦ була офіційно ліквідована, собор Успіння Пресвятої Богородиці було передано Російській Православній Церкві. А в 1961 р. його було закрито. Під час закриття храму вірні УГКЦ зуміли перенести іконостас та вівтар Пресвятої Діви й Ісуса Христа до церкви Святого Миколая, що знаходиться неподалік.

8 січня 1990 р. перед зачиненими дверима храму о. Микола Сімкайло, нині єпарх Коломийсько-Чернівецький, відправив першу Божественну Літургію. 25 січня 1995 р. до собору Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ були повернуті іконостас та чудотворна ікона Матері Божої. На жаль, ще до сьогодні в Миколаївській церкві залишилися вівтар Святого Йосафата, зроблений о. Петром Кулішем, та мощі святих із печаткою Римського Архиєрея та Митрополита Андрея (Шептицького).

Чернівецька чудотворна ікона багато разів ощасливила потомством бездітних батьків. Є докази численних зцілень та навернень залежних від шкідливих пристрастей молодих людей. Гасло ікони «Стережися безнадійності-звернися до «Надії Безнадійних» має притягальну силу.

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (31 голоси, середня оцінка 5.00 із 5)
Loading...

Долучайтеся до нас!

Отримуйте першими інформацію про нові поїздки та спеціальні пропозиції!

Підпишіться на розсилку новин вже зараз: