м. Київ, вул. Михайлівська 17/2 оф. 2А
тел.: (044) 279-19-20, (096) 330-96-79
м. Львів, вул. Руська, 10
тел.: (096) 858-27-57, (063) 075-00-30

Святоуспенська Унівська Лавра

010-5Адреса: с. Унів, Перемишлянський р-н, Львівська область 81216  

Сайт: http://studyty.org.ua

Свято-Успенська Унівська лавра – чоловічий монастир Студійського уставу, древня християнська святиня, визначний центр духовності Галичини і водночас унікальна історична пам’ятка із цікавим архітектурним ансамблем. Це одна з чотирьох лавр України і єдина греко-католицька.

Монастир, який славиться чудотворною іконою Богоматері та цілющим джерелом, розташований у мальовничому прикарпатському селі Унів Перемишлянського району на Львівщині. Археологічні роботи, які проводилися останніми роками, підтвердили, що монастир був тут вже у XIII ст., але перша письмова згадка про обитель датована 1395 р. Слід зазначити, що сучасне місце святині є приблизно зі середини XVI cт., а давній монастир був розташований на двісті метрів дальше, на Чернечій горі, де зараз знаходиться монаше кладовище.

Унівський монастир має цікаву і складну історію. У писемних джерелах існують відомості про те, що в середині XVI cт., через кілька років після надання цьому монастирю статусу архимандрії, «манастир татарове спалили».

Дальший розвиток обителі пов’язаний з іменем шляхтича Олександра Ванька (Лагодовського). За давнім переказом, занедужавши на хворобу ніг, цей шляхтич побачив уві сні Богородицю, яка порадила йому шукати неподалік у лісі цілюще джерело. Чудесно зцілившись, шляхтич дає обітницю відродити знищену обитель. У XVI ст. розпочалося будівництво мурованої оборонної церкви над джерелом, а згодом – чотирьох наріжних веж та мурів.

Період розквіту та розбудови монастиря тісно пов’язаний із родом Шептицьких. У другій половині XVII – першій половині XVIII ст. архимандритами монастиря були Варлам та Атанасій Шептицькі. З 1818 р. монастир був резиденцією галицьких митрополитів, а 1913 р. Митрополит Андрей (Шептицький) передав Унівську обитель монахам Студійського уставу і невдовзі надав статус лаври.

Розвиток монастиря припинився з приходом радянської влади. Відразу після закриття його перетворили на концтабір для католицького духовенства. Згодом тут розмістили будинок для перестарілих, а потім лікарню для психічнохворих.

Лише після розпаду Радянського Союзу обитель повернули Українській Греко-Католицькій Церкві. У 2008 р. Блаженніший Любомир (Гузар) надав Свято-Успенській Унівській лаврі статус ставропігійного монастиря.

Зараз у Свято-Успенській Унівській лаврі є близько півсотні монахів, які щороку приймають сотні тисяч паломників. Дедалі більше вірних беруть участь у піших прощах до Унева, які відбуваються двічі на рік: у третю неділю травня (день вшанування Унівської чудотворної ікони Богородиці) та 28 серпня, на храмовий празник Успіння Пресвятої Богородиці.

[nggallery id=22]

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Голоси поки відсутні)
Loading...Loading...