Церкви України

Церкви України

Церква Святого Духа, що в с. Потелич, храм Собору Пресвятої Богородиці в Турківському районі, давні  дерев’яні церкви у Жовкві, Дрогобичі та Рогатині є унікальним в своєму роді культурним та духовним надбанням українського народу. Старовинні українські церкви стоять у списку світової спадщини ЮНЕСКО поруч з такими видатними культурними пам’ятками світового рівня як Собор Матері Божої у […]

Церква Святого Духа, що в с. Потелич, храм Собору Пресвятої Богородиці в Турківському районі, давні  дерев’яні церкви у Жовкві, Дрогобичі та Рогатині є унікальним в своєму роді культурним та духовним надбанням українського народу. Старовинні українські церкви стоять у списку світової спадщини ЮНЕСКО поруч з такими видатними культурними пам’ятками світового рівня як Собор Матері Божої у Шартрі (Франція), церква Санта Марія делле Ґраціє з фрескою Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря» у Мілані, Кельнський собор у Німеччині та собор св. Петра у Римі.

Ознайомимося ж детальніше з українськими святинями, що належать до світової спадщини ЮНЕСКО, а значить мають особливий статус у світовій спільноті, що зберігає та опікується культурним надбанням людства.

 Церква Святого Духа (с. Потелич)

Село Потеличі розташоване в районі міста Рава-Руська у мальовничій, вкритій лісом горбистій місцевості Розточчя. Перша згадка про село зустрічається в Іпатіївському літописі. У 1262 році тут зупинявся князь Данило Галицький. Поблизу села Потеличі виявлено городище часів Київської Русі.

Дерев’яна церква була зведена тут у 1502 році на кошти найбільшого в ту пору цеху ремісників-гончарів; біля неї стоїть дзвіниця Святої Трійці висотою 20 метрів, вибудувана без єдиного цвяха, – вона являє найстаріший тип дзвіниць, що зустрічається в Україні.

Церква відома своїм настінним живописом, що зображає сцени з життя Ісуса Христа і деякі інші сюжети. Вважається, що цей розпис, виконаний на початку XVII сторіччя, є найстарішим зі збережених в Україні ансамблів настінного живопису в дерев’яній архітектурі.

Храм Собору Пресвятої Богородиці в с. Матків (Турківський район)

Церкву споруджено 1838 року. Храм розташований на невисокому пагорбі в центральній частині села на віддалі 250 м від автомобільної дороги в долині річки Стрий. Церква належить до храмів бойківського типу.

На південний захід від церкви розташована дерев’яна дзвіниця з балконом. Збудована дзвіниця 1924 року майстром Михайлом Векличем.

Церква Пресвятої Трійці у Жовкві

Місто Жовква надзвичайно багате на пам’ятки архітектури. Крім включеної до списку ЮНЕСКО церкви св. Трійці, визначне місце серед культурних пам’яток займає замок кінця XVI – початку XVII століття, збудований у стилі ренесанс, кафедральний костел, домініканський монастир та дзвіниця XVII століття, старовинні житлові будинки та синагога XVII століття.

Першу будівлю церкви Пресвятої Трійці у Жовкві звели 1601 року. 17 червня 1719 року в місті вибухнула пожежа, яка поширилася на схід і знищила все Львівське передмістя. Тоді згорів і храм Пресвятої Трійці. Нову церкву, що збереглася до нині, було збудовано коштом парафіян та королевича Костянтина Владислава Собєського на місці згорілої.

У храмі знаходиться п’ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу.

Церква святого Юра у Дрогобичі

У Дрогобичі збереглися відразу два шедеври дерев’яної архітектури; крім церкви св. Юра, це ще й Воздвиженська церква, споруджена біля 1636 року. Точна ж дата побудови церкви св. Юра невідома; відомо лише, що в 1656 році вона була розібрана, перенесена до Дрогобича та зібрана тут заново.

Церква св. Юра неодноразово ремонтувалася, але не втратила при цьому свого первісного вигляду. Вважається, що саме в ній найбільш повно і яскраво втілилися творчі досягнення народних архітекторів. Будівля має асиметричну композицію, що, однак, жодним чином не порушує її загальну цілісність. Велику художню цінність має розпис церкви, виконаний по дереву.

Церква Зішестя Святого Духа у Рогатині

Церква Святого Духа побудована, імовірно, в І половині XVII століття, хоча й дотепер офіційно датується 1598 роком. При церкві діяло одне з перших в Україні церковних братств, коштами якого створено унікальний ренесансно-бароковий іконостас, що датується 1650 роком та є одним з трьох найстаріших збережених до нашого часу іконостасів України.

Згідно з переказами, на початку XVI століття Настя Лісовська, майбутня правителька Османської імперії Роксолана часто приходила молитись до церкви Святого Духа, адже тут священиком був її батько — отець Лука Лісовський.

Від 2004 року Рогатинська Святодухівська церква-музей ввійшла до Музейного комплексу міста Рогатин.

pilgrimage.in.ua

Related Blogs

“Ми даємо їм інструмент для розкриття їхніх можливостей”: підсумки дитячих таборів “Вільні діти”
Шість заїздів по 10 днів та 240 дітей з Херсонської та Донецької області, які, попри пережиті жахіття війни, розвинули свій потенціал - такими є підсумки таборів, які проводив Патріарший Паломницький...
Posted by admin | 26.04.2018
Піша проща родин мігрантів-заробітчан із Самбора у Зарваницю
За благословенням Глави і Отця Української Греко-Католицької Церкви блаженнішого Святослава та Голови Пасторально-Міграційного Відділу УГКЦ преосвященного владики Йосифа (Міляна) ПМВ організовує чергову, ХIII Міжнародну пішу прощу мігрантів та їх родин...
Posted by admin | 23.04.2018
Ювілейна молодіжна проща до Унівської лаври
Товариство українських студентів-католиків «Обнова» та монахи Студійського уставу разом з іншими організаціями та молодіжними спільнотами запрошують на XXVІ міжнародну молодіжну пішу прощу зі Львова до Унівської Свято-Успенської лаври. Проща триватиме з 17-19...