Адреса: с. Космач, Косівський р-н, Івано-Франківська область 78640
Село Космач, що на Косівщині є батьківщиною священномученика УГКЦ о. Омеляна Ковча. Єдиним греко-католицьким космацьким храмом є збудована у 1988 р. церква Пресвятої Трійці. Споруджена греко-католиками в 1905 р. церква Святих Петра і Павла після псевдособору 1946 р. стала парафією Російської Православної Церкви, а на початку 90-х рр. перейшла до Української Автокефальної Православної Церкви. Цій громаді належить вона й сьогодні. Щодо церкви Пресвятої Трійці, то вона хоч має ще недовгу історію, проте встигла перегорнути її дуже важливу сторінку: у листопаді 2009 р. Єпископ Коломийсько-Чернівецький Микола (Сімкайло) передав до храму духовну реліквію – мощівницю із прахом блаженного священномученика Омеляна Ковча. Для підкреслення винятковості цієї події слід подати кілька штрихів із біографії цього блаженного.
Блаженний Омелян Ковч народився 20 серпня 1884 р. у Космачі. У 1911 р., після закінчення римської Колегії святих Сергія і Вакха, прийняв священичі свячення. Провадив місійну діяльність серед українців-католиків у Югославії. В 1919 р. пішов добровольцем до лав Української Галицької Армії – став польовим духівником січових стрільців. Понад 20 років душпастирював у Перемишлянах (Львівська область). У 1939 р. більшовики переслідували отця Омеляна Ковча як небезпечного українського націоналіста. Але тоді священика сховала єврейська громада, яка вважала його великим гуманістом.
30 грудня 1942 р. був заарештований гітлерівцями за масове хрещення євреїв. Спочатку перебував у тюрмі на колишній вулиці Лонцького у Львові, а потім – у концентраційному таборі в Майданеку (Польща). У листах просив родину, щоб не клопотала про його звільнення, оскільки серед в’язнів він був єдиним священиком. Омелян Ковч відправляв Богуслужіння, сповідав і причащав в’язнів шматочками чорного хліба.
Загинув 25 березня 1944 р. Своє перебування в концтаборі сприймав як Божий дар. Єврейська рада України надала о. Ковчу звання «Праведник України». В 2001 р. у Львові беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ. Восени 2008 р. Синод Єпископів УГКЦ проголосив блаженного священномученика Омеляна покровителем душпастирів УГКЦ.
Подія перенесення праху блаженного мученика з концтабору до космацького храму важлива не тільки для космачан, а й для всіх, хто бажатиме відвідати рідну землю блаженного Омеляна Ковча і проситиме його заступництва.
[nggallery id=12]