Падуя – старовинне італійське місто, наповнене духом європейського Відродження, коли рукотворна краса, створена живописцями, скульптурами, архітекторами, чиї імена навіки вписані в книгу культури людства, була виявом прослави Творцю і відблиском неосяжної Божої величі.
Особливим благословенням Падуї стало те, що з плином часу місто зуміло зберегти всі свої надбання, за що тепер слово «найстаріший» присутнє в описі чи не усіх падуанських пам’яток старовини. Тут можна відвідати один із найдавніших ботанічних садів світу (Ботанічний сад Падуї), одну з найбільших площ Європи (Платто делла Вале), один із найдавніших університетів (Падуанський університет), де читали лекції Галілео Галілей і Коперник, один із найбільших храмів Італії (Базиліка св. Юстини) та багато іншого – найбільшого і найстарішого.
Але Падуя відома насамперед, як місто святого Антонія Падуанського. Базиліка св. Антонія (Базиліка Сан Антоніо) – один із найбільших паломницьких центрів не лише Падуї, а й цілої католицької Європи. Саме тут зберігаються мощі одного з найшанованіших християнських святих, монаха-францисканця св. Антонія Падуанського – неперевершеного проповідника, чудотворця й цілителя, якого шанують як покровителя дітей, вагітних жінок, подружніх зв’язків, а також мандрівників, паломників і найбільш незахищених членів суспільства.
Фігура монаха в коричневій рясі з Дитятком Ісусом на одній руці і квіткою лілії, символом перемоги над гріхом, в іншій – відома в цілому світі. Цей образ св. Антонія з Падуї зображає чудо об’явлення монаху маленького Ісуса, який з’явився в його келії над розгорнутим Євангелієм та ласкаво пригорнувся до святого. Це чудо сталося зовсім невипадково, адже саме прихід Божого Сина у світ у вигляді беззахисної дитини було джерелом міцної віри св. Антонія.
Будівництво базиліки на честь св. Антонія розпочалося через 19 років після смерті монаха, якого відразу визнали святим, і тривало 66 років. Це гігантський храмовий комплекс із численними каплицями та двориками, який поєднує різноманітні архітектурні стилі, течії та епохи – від готики до бароко. Інтер’єр собору нагадує справжній музей живописного та скульптурного мистецтва. Вівтар прикрашений статуями одного з найвідоміших італійських скульпторів епохи Відродження – Донателло; тут же можна побачити роботи інших італійських майстрів – Фальконето, Сансовіно, Бріоско та ін.
Базиліка св. Антонія Падуанського є однією з найвідвідуваніших святинь Європи, щороку до неї прибувають близько 4,5 млн. паломників, серед яких є не тільки християни, а навіть мусульмани.
Неподалік від Базиліки св. Антонія на площі Платто делла Вале, що вражає своїми розмірами, красою і розкішним оформленням, розташований один із найбільших храмів Італії – Базиліка св. Юстини (Базиліка Санта Джустіна) – покровительки Падуї. Свята Юстина належала до перших мучениць-християнок міста, яка загинула в 304 році, під час гонінь на християн римського імператора Максиміяна. Сцену її мученицької смерті зобразив Паоло Веронезе, робота якого прикрашає базиліку.
Однією з найбільших реліквій цього собору, крім мощів св. Юстини, що зберігаються під його головним вівтарем, є мощі св. апостола Луки, автора одного з чотирьох Євангелій та книги Діянь апостолів, першого християнського іконописця, чиєю рукою написаний перший образ Пресвятої Богородиці, що є також реліквією цього храму. Мощі св. євангелиста Луки спочивають у престолі однієї з храмових каплиць, яку свого часу розписав сюжетами з житія апостола італійський живописець Джовані Сторлато. У базиліці зберігається також частка мощів св. апостола і євангелиста Матвія.
У самому центрі Падуї височіє кафедральний собор міста – Базиліка Успіння Діви Марії, до створення проекту якого доклав руку сам Мікеланджело Буанаротті. Справжнім музеєм ренесансового живопису, який обов’язково прагнуть відвідати паломники, є прибудований до собору старовинний Баптистерій ХІІ ст., присвячений св. Йоану Хрестителю, стіни та купол якого прикрашені унікальними фресками, що зображають всю історію людства – Сотворення світу, Христових Страстей і Страшного суду. Автор фресок – Джусто де Менабуої, який наслідував манеру Джотто, зумів майстерно створити атмосферу справжнього споглядання Бога і Небесного Царства.
Та однією з найстаріших християнських святинь Падуї є Церква Відлюдників, збудована в ХІІІ ст. на честь св. апостолів Пилипа та Якова, яку прикрашають створені в ХV ст. фрески Андреа Мантіньї під назвою «Золота легенда».
Як Рим відомий на весь світ Сікстинською капелою, так Падую прославила Капела дель Арена, відома також під назвою Капела Скровеньї, зведена на честь Святої Марії Милосердної, стіни і стелю якої прикрашають 39 безсмертних фресок Джотто. Мало хто у світі не бачив роботи цього митця «Покладення до гробу», «Поклоніння волхвів» та «Втеча до Єгипту», що присутні у шкільних підручниках, у розділі, який розповідає про шедеври світового мистецтва. Саме Джотто своїми фресками підготував мистецьку революцію, яку здійснили живописці Ренесансу.
***
Запрошуємо вирушити з нами у паломництво до Падуї. Перегляньте календар наших паломництв до Падуї, Італія за цим посиланням.