8 грудня 2015 року в Католицькій Церкві розпочався Ювілейний рік Божого Милосердя. Унікальність цієї події для України полягає в тому, що образом-символом року на прохання Папи Римського Франциска обрано українську чудотворну ікону Матері Божої «Милосердя Двері». Саме з молитви перед нею у базиліці св. Петра в Римі розпочався цей новий Ювілейний рік. Назва ікони – […]
8 грудня 2015 року в Католицькій Церкві розпочався Ювілейний рік Божого Милосердя. Унікальність цієї події для України полягає в тому, що образом-символом року на прохання Папи Римського Франциска обрано українську чудотворну ікону Матері Божої «Милосердя Двері».
Саме з молитви перед нею у базиліці св. Петра в Римі розпочався цей новий Ювілейний рік. Назва ікони – молитовне найменування Богородиці як Тієї, хто Своїм неустанним заступництвом перед Божественним Сином відкриває перед людиною двері Його нескінченного милосердя.
Образ походить із стародавнього українського міста Ярослав (Надсяння), яке тепер розташоване на території Польщі. Історія заснування міста пов’язана з іменем києво-руського князя Ярослава Мудрого. Згодом його правителями були галицько-волинські князі, і лише в ХV ст. місто перейшло у володіння Речі Посполитої. Із давніх-давен Ярослав населяли українці, які були примусово виселені з міста щойно в 1945 році внаслідок радянської депортації.
Греко-католицька церква Преображення Господнього, з якої й походить чудотворна ікона Ярославської Божої Матері «Милосердя Двері», була збудована в Ярославі в 1714 році на місці родового замку волинських князів Острозьких. Фундатором храму став бургомістр міста, заможний купець Ілля Вапинський, а освятив новозбудований собор греко-католицької єпископ Онуфрій Шумлянський. Того ж року до храму було урочисто перенесено Богородичний образ «Милосердя Двері», що його в першій половині ХVІІ ст. (за припущенням мистецтвознавців, між 1630 – 1640 роками, імовірно, в 1631-му) створив невідомий іконописець для церкви Успіння Пресвятої Богородиці, розташованої у руському передмісті Ярослава.
Ікона шанувалася в народі як чудотворна ще з кінця ХVІІ ст. У ХVІІІ ст. з’явилося чимало описів чудових зцілень через молитву перед нею. Тому в 1779 році Папа Римський Пій VІ своєю буллою проголосив образ чудотворним. У 1874 році невідомий художник, очевидно, керований масовим пієтетом до ікони, дописав на іконі царські корони, а в 1929 році тодішній настоятель храму о. Кипріян Хотинецький ініціював необхідні заходи вже щодо її офіційної коронації. Згодом цю ініціативу підтримав владика Йосафат Коциловський, але початок Другої світової війни, заборона діяльності УГКЦ не дозволили завершити цей процес.
Щороку 7 – 8 вересня, у дні відпусту, що їх надав Ярославській іконі Папа Римський Пій VІ, до образу прямували численні паломницькі процесії. Традиція прощ до Ярославського образу насильно перервалася щойно в 1943 році, із приходом до міста радянського війська.
Після депортації українців із Ярослава в 1945 році Преображенська церква ще якийсь час перебувала у розпорядженні римо-католиків. Та вже у 1974 році храм перейшов у підпорядкування держави. Чудотворний образ Матері Божої «Милосердя Двері» відправили до Варшавської академії мистецтв на експертизу, а відтак до музею в Ярославі. Полишений без опіки вірних, протягом майже двадцяти років собор підлягав грабуванню і руйнуванню.
Наприкінці 1980-х років його все ж таки передали римо-католицькій парафії, а в 1987 році завдяки наполегливим клопотанням української громади повернули греко-католицьким вірним. Зусиллями багатьох людей із різних куточків землі собор вдалося відновити, і сьогодні він є паломницькою перлиною Ярослава.
Чудотворна Ярославська ікона Божої Матері чудом збереглася у фондах музею. Парафіяни собору вірять, що саме заступництво Божої Матері, прославленої в цьому чудотворному образі, сприяло поверненню та відбудові ярославського храму.
У 1996 році з нагоди урочистого відзначення 400-ліття Берестейської унії легат Папи Римського Івана Павла ІІ архиєпископ Ахіле Сільвестріні здійснив урочистий обряд коронування чудотворного Ярославського образу Матері Божої. Коронація відбулася 18 серпня, у день Преображення Господнього – храмового свята ярославського собору. Як свідчать численні вірні, під час велелюдної урочистої процесії з іконою Божої Матері «Милосердя Двері» на доти погідному небі люди спостерігали появу темного ореолу навколо сонця – чудесного знаку присутності Божої Матері.
Протягом Ювілейного року Божого Милосердя Ярославська ікона «Милосердя Двері» буде виставлена у всіх кафедральних соборах України, щоб діткнутися святині змогла якомога більша кількість людей.
Український образ як символ всесвітнього відзначення Ювілейного року Божого Милосердя є особливим знаком для України. «Що це означає для нашої Церкви, для нашого народу, годі збагнути. Адже ми так давно шукали способу, аби вся Католицька Церква молилася за Україну. Бо зараз на наші плечі лягають дуже тяжкі тягарі… І так виглядає, що Богородиця особисто бере на себе всі необхідні справи, аби промовити слово за Україну. І де? У Римі», – зворушено сказав про ікону Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
***
Ознайомтеся із календарем паломницьких турів до Ярослава за посиланням.