м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська,5, оф.212
тел.: (044) 541-03-60, (096) 330-96-79
м. Львів, вул. Руська, 10
вул. Хуторівка, 35-Б, оф.122
тел.: (096) 858-27-57, (063) 075-00-30

Кальварія Зебжидовська – «польський Єрусалим»

 «Сьогодні лише на короткий час тут я зупиняюся. Але тут моє серце було завжди», – св. Іван Павло ІІ. Табличка з цими словами висить на вході в Кальварію-Зебжидовську, польську святиню, що побудована на кшталт Хресної Дороги у Єрусалимі і присвячена хресним мукам Ісуса Христа.

Сьогодні в Польщі знаходиться значна кількість населених пунктів зі словом «Кальварія» у назві («кальварія» – лат. «Голгофа»). У пізньому середньовіччі, коли Єрусалим знаходився під владою турків і проща до нього стала неможливою, у Європі почали будувати символічні Гроби Господні, до яких могли би дістатися віруючі. Це були комплекси костелів і каплиць, які будували, намагаючись відтворити просторове розташування Єрусалиму. Найбільше кальварій було збудовано у Європі в епоху Реформації. Кальварія Зебжидовська  є найстаршою і найкрасивішою польською кальварією.

Церковно-парковий комплекс «Кальварія Зебжидовська» знаходиться недалеко від Кракова і зараз є однією із найбільших святинь у Польщі.  Щорічно майже мільйон паломників прибуває сюди переважно в час двох  відпустів: під час Великого тижня, щоби співпереживати хресні муки Спасителя, та у серпні, аби взяти участь в основному марійному відпусті з нагоди свята Успіння Пресвятої Богородиці.

Храмовий комплекс «Кальварія-Зебжидовська» був збудований ще на початку XVII ст. за наказом краківського воєводи Миколая Зебжидовського. Тоді, в 1601 році, звели першу каплицю – каплицю Розп’яття, яка своєю архітектурою нагадує каплицю Святого Хреста, що в Єрусалимі.

Згодом воєвода вирішив збудувати «Польський Єрусалим» – місце, яке б стало релігійним центром країни, а навіть, і Європи. Миколай Зебжидовський детально вчитувався у рядки Святого Письма та порівнював топографічні карти Єрусалима і своїх володінь. Так він виявив, що між ними є багато схожого.

Отож, один зі схилів володінь Зебжидовського став Голгофою, а другий – Оливною горою. Загалом було зведено: собор у стилі бароко, монастир бернардинців, 42 невеличких костели та каплички і прокладено багатокілометрові кальварійські стежки, зокрема 14 стацій Хресної дороги Спасителя. У підніжжі пагорба, на якому звели комплекс, збудували місто, де паломники можуть залишатися на деякий час.

Над втіленням ідеї воєводи працювали найвідоміші фламандські архітектори, які займалися будівництвом каплиць, храмів, прокладанням доріг і стежок. Після смерті чоловіка будівництво продовжив його син Ян, а потім – онук Михайло.

Весь комплекс об’єднаний в одне ціле і презентує зразок архітектури початку XVII століття – стиль маньєризму, з якого  зародилося бароко. Деякі будівлі на вигляд простіші, а деякі мають вишукані і незвичайні форми. Наприклад, каплицю Богородиці збудували у формі серця, а будинок Понтія Пилата має вигляд грецького хреста.

Найважливіші з каплиць на обох кальварійських доріжках мають назви тих місцевостей Єрусалиму, які вони символізують: Храм Гробу Матері Божої, Ратуша Пилата, Храм Третього Падіння, Храм Розп’яття Господнього, Храм Гробу Господнього, Тайна вечеря, Дім Матері Божої тощо.

Базиліка Діви Марії – центральна споруда цього ансамблю. В ній знаходиться ікона, яку називають «Кальварійська Богоматір» або ж «Плакучою Богородицею». Цю ікону сюди привезли ще в 1641 році, а у 1887 коронували. Зараз вона є однією з найбільш знаних ікон Божої Матері в Польщі.

На території комплексу споруджено пам’ятник святому Івану Павлу ІІ. Дитинство папи проходило всього 10 кілометрів від святині, тому він часто бував тут у дитячі роки та в юності. А вже в статусі Папи Римського святий декілька разів приїжджав на паломництво до Кальварії-Зебжидовської. Також прощу до святині здійснив папа Бенедикт XVI.

Основні події року в Кальварії проходять у Страсний тиждень перед Великоднем. Цими днями тут відбуваються  Страсті Христові, а кількість паломників є найбільшою в році. Кульмінація подій – Великий Четвер і П’ятниця. Обряди, які проводять у ці дні, запровадили ще в 1630 році, але після завоювання Польщі Австрійською імперією, були припинені. Богослужіння відновили у 1947 році, і з цього часу на паломництво до святині приїжджають люди не лише з Польщі, а з усього світу.

Церковно-парковий комплекс «Кальварія-Зебжидовська» входить в число найбільш відвідуваних центрів паломництва Європи. Також  у 1999 році цю польську святиню було включено в Список об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

***

Дізнайтеся про найближчі паломництва до Кальварії за цим посиланням.

***

Патріарший паломницький центр УГКЦ

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (31 голоси, середня оцінка 5.00 із 5)
Loading...

Долучайтеся до нас!

Отримуйте першими інформацію про нові поїздки та спеціальні пропозиції!

Підпишіться на розсилку новин вже зараз: