Лурд (Люрд) – місце живого чуда

Лурд (Люрд) – місце живого чуда

Щороку мільйони людей приїздять до цього французького містечка в передгір’ї Піренеїв. Щодня нескінченні потоки паломників, багато з яких пересуваються на візках і навіть на ліжках, нерухомі і немічні, тягнуться вулицями Лурду до невеличкого гроту в горі Массаб’єль, щоб зануритися у води чудодійного джерела, яке б’є тут з-під землі, або бодай напитися його живлющої води. Такої […]

Щороку мільйони людей приїздять до цього французького містечка в передгір’ї Піренеїв. Щодня нескінченні потоки паломників, багато з яких пересуваються на візках і навіть на ліжках, нерухомі і немічні, тягнуться вулицями Лурду до невеличкого гроту в горі Массаб’єль, щоб зануритися у води чудодійного джерела, яке б’є тут з-під землі, або бодай напитися його живлющої води. Такої кількості обмежених недугою людей не побачиш більше ніде у світі, і тому Лурд – це також місце особливого християнського служіння – служіння хворим і немічним. Щороку сюди прибувають сотні лікарів-добровольців та тисячі волонтерів для того, щоб супроводжувати і опікуватися хворими під час їхнього паломництва, яке було б неможливим без цієї безкорисливої допомоги.

люрд

***

Як сталося, що невеличке провінційне селище є одним із найбільших світових паломницьких центрів, що поступається відвідуваністю хіба лише самому Ватикану? Чого чи кого шукає тут сучасна людина – старі і діти, молодь і подружні пари, інваліди та їхні родичі. Чому сюди їдуть католики і православні, мусульмани та індуїсти і навіть… атеїсти?

Кожен, хто побував у Лурді, свідчить про щасливий досвід особистої зустрічі з Пресвятою Богородицею, чия невидима присутність відчувається тут, як ніде більше. А ще кожен прагне побачити і пережити чудо  милосердного втручання Божої Матері в людські  страждання і  покинутість.

***

Історія Лурду почалася всередині ХІХ ст., коли 11 лютого 1858 року неосвічена дівчина Бернадетта Субіру, що походила з убогої сім’ї мірошника та пралі, збираючи з двома дівчатками хмиз на околиці селища, випадково опинилася перед гротом у скелі Массаб’єль. Саме тут, у невеликій печері, дівчинці зненацька явилася світла Панна, вбрана у білі одежі та блакитний пояс, яка відтак протягом кількох місяців із невеликими перервами з’являлася їй на цьому місці 18 разів.

Боячись постаті, яку не бачив ніхто, крім неї, Бернадетта просила Панну назвати їй своє ім’я. Безліч разів на це прохання дівчина отримувала лише теплий усміх на вустах Незнайомки, проте одного разу виразно почула слова: «Я є Непорочне Зачаття». На цей час Бернадетта вже була під пильним наглядом священиків, односельців і навіть поліції, які з недовірою й підозрою ставилися до її дивних свідчень. Хтось вважав дівчинку божевільною, хтось звинувачував її у шахрайстві. Однак цей єдиний вислів, який вона передала людям, змінив усе. Адже дівчина, що була ледь знайома з азами катихизму і вміла лише молитися на розарії, не могла знати таких слів. «Непорочне Зачаття» – ці богословські терміни були короткою формулою складного догмату Церкви, що його проголосив Папа Римський Пій ІХ кількома роками раніше за ці події. Дівчинці повірили. Вмить переслідування і глузування змінилися увагою і шаною. Кожне слово з вуст світлої Панни, в якій упізнали Пресвяту Богородицю, Бернадетта передала людям: Божа Мати закликала до постійного і ревного покаяння, просила молитися за нерозкаяних грішників, заповіла на місці свого об’явлення  збудувати храм на Її честь і здійснювати тут молитовні процесії.

Небачена популярність серед сучасників не спокусили Бернадетту: незабаром вона покинула світ, щоб служити Богові  в монастирі у м. Невера. Через 12 років монашества, у важких муках, спричинених туберкульозом кісток,  св. Бернадетта відійшла до Господа, щоб після смерті явило себе ще одне чудо: тіло 35-літньої монахині залишилося нетлінним і через довгі роки після її поховання. У 1933 році Папа Римський Пій Х проголосив Бернадетту Субіру святою.

Невдовзі після Об’явлень на прохання Пресвятої Богородиці над гротом в скелі Массаб’єль був збудований санктуарій Нотр Дам де Лурд (Божої матері Лурдської), відомий також під назвою Домене.

лурд

Справжнім живим серцем цієї святині стало чудодійне джерело, яке за словом Пресвятої Богородиці раптово виникло на місці багнистого болітця в гроті, де вона являлася дівчинці Бернадетті, як справжній дар і чудо. «Пийте з нього та занурюйтесь у нього!» – заповіла Діва Марія. Вода з гроту,  який тепер називають Гротом Чудес, зцілювала сліпих, калік, паралізованих, онкохворих, неплідних; за її допомогою люди виліковувалися від важких і невиліковних хвороб, і медицина була безсила пояснити причину цих зцілень. Кожен випадок зцілення після вживання святої води з Лурду чи занурення в неї почало фіксувати спеціально створене тут медичне б’юро, і за більше, як 160 років існування джерела, число таких зцілень сягнуло вже близько 7000. А понад 60 випадків позбавлення від невиліковних недугів Католицька Церква визнала чудами!

Сьогодні у Гроті Чудес у спеціальні купелі (11 – чоловічих та 6 – жіночих) із вірою в порятунок занурюються тисячі людей із вервечками в руках. Із лурдського джерела люди черпають воду, щоб забрати її з собою додому і розділити там з рідними та друзями, а найбільше тими, хто має проблеми зі здоров’ям.

Тут же, біля іншого гроту – Гроту Об’явлень, в якому ще за життя св. Бернадетти була виставлена фігурка Діви Марії, майже з самого моменту появи Божої Матері безперервно горять свічки. Перші з них на прохання світлої Панни сюди приносила сама  Бернадетта, і з того часу вогні свічок – символ людської віри й покаяння – не згасають ні на мить. Тут можна побачити сотні гігантських свічок, розміром у людський зріст, вагою 40 і навіть 70 кг! «Це полум’я продовжить мою молитву», – такий напис на стінах пояснює все: люди прагнуть і після від’їзду з Лурду залишити тут частинку свого серця. Свічі горять також і за тих, хто з певних причин не зміг і ніколи не зможе відвідати Лурд.

Сучасний санктуарій Нотр Дам де Лурд – це цілий церковний комплекс, найважливішими спорудами якого є три базиліки: верхня базиліка Непорочного Зачаття, нижня – базиліка Святого Розарію та підземна базиліка св. Папи Римського Пія Х.

лурд

Базиліка Непорочного Зачаття (або Верхня базиліка) була збудована ще в ХІХ ст., незадовго після визнання Церквою Об’явлення Діви Марії просто над гротом Массаб’єль. Це готичний храм із високим, 70-метровим шпилем, один із найкращих у Європі. Над входом до базиліки в золотому ареолі портрет Папи Римського Пія ІХ, який проголосив догмат про Непорочне Зачаття і за понтифікату якого відбувалися знаменні події в Лурді. Годинник на вхідними дверима до храму щогодини грає величну мелодію Богородичного гімну «Аве Марія».

Базиліка Розарію, збудована наче біля підніжжя базиліки Непорочного Зачаття в пам’ять про те, що Пресвята Богородиця, являючись св. Бернадетті, тримала в руках розарій, вервицю. Всередині стіни храму прикрашають розкішні фрески з зображенням 15 таємниць Святого Розарію, 15 євангельських сюжетів – радісних, світлих і скорботних. Купол увінчує позолочений хрест і корона Владичиці Неба Діви Марії – такий самий, яким коронована фігура Божої Матері Лурдської, що стоїть на площі перед базилікою.

лурд

У базиліці Розарію в 1968 році була облаштована українська капличка спеціально для паломників із України.

Однак ці дві базиліки з часом уже не могли вмістити те море людей, які прагнули відвідати святиню. Тому тут довелося будувати гігантський храм – підземну базиліку св. Пія Х Папи Римського, що завдяки своїм грандіозним розмірам вміщає одночасно 25 тис. паломників! Щодня в санктуарії Нотр Дам де Лурд відправляють Меси різними мовами світу!

На одному з пагорбів біля гроту встановлена також Хресна Дорога, всі 14 стацій якої паломники долають на колінах.

Щовечора, о 20 годині (за київським часом) від місця об’явлення до базиліки Вервиці вирушає урочиста молитовна процесія зі свічками на честь Божої Матері. Тисячі прочан із запаленими свічками в руках по спеціальній еспланаді прямують на площу перед базилікою Розарію. Вони по черзі виголошують молитви до Богородиці різними мовами світу, молячись за грішників, недужих, за молодь і духовенство. Після процесії прочани розміщаються на плоші. Тут лунає проповідь, звучать релігійні пісні. «Полум’яна процесія» в Лурді – видовищна і незабутня подія.

люрд

Ще однією особливістю Лурду є вулиці, позначені блакитною лінією. Саме цими вулицями св. Бернадетта щодня прямувала зі свого дому до гроту у скелі Массаб’єль, де на неї чекала світла Панна. Цими вуличками можна дійти до будинку родини Субіру, де облаштований музей, який знайомить із життям св. Бернадетти і з якого виносиш дивне відчуття незбагненності Божого Промислу, вибір якого завжди падає на найбільш упосліджене, найбільш непомітне за людськими мірками Його створіння.

У Лурді можна знайти також ще одну часточку України. Це греко-католицька церква Успіння Пресвятої Богородиці, яку збудували українські емігранти у Франції з благословення Патріарха Йосифа Сліпого та Папи Римського Івана Павла ІІ в 1980-х роках. Храм із унікальним іконостасом, автором якого став відомий художник-іконописець Петро Холодний, розташований на вулиці, яка так і називається вулиця України. Тут можна стати учасником Божественної Літургії в рідному обряді і відбути таїнство Сповіді, яке вважають особливо благодатним, якщо воно здійснене тут, у Лурді.

***

люрд

Лурд – особливе і дуже людське святе місце. Тут людська неміч голосно свідчить про Божу могутність, тут поєднання надії на Боже милосердя і заступництво Пресвятої Богородиці таке велике, що це здається чудом. Тут кожен з нас, ставши свідком людських обмежень, хвороб, старості, а також жертовної допомоги ближньому,  може відчути: немає відчаю, немає безнадії і всяке терпіння – лише крок до Божої Любові.

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs

“Ми даємо їм інструмент для розкриття їхніх можливостей”: підсумки дитячих таборів “Вільні діти”
Шість заїздів по 10 днів та 240 дітей з Херсонської та Донецької області, які, попри пережиті жахіття війни, розвинули свій потенціал - такими є підсумки таборів, які проводив Патріарший Паломницький...
Слідами Івана Павла ІІ
14/06/2024 – 17/06/2024 19/07/2024 – 22/07/2024 16/08/2024 – 19/08/2024 Польща Вадовіце, Кальварія-Зебжидовська, Краків, Лагевніки, Ченстоховак 110€ + 15€ (екскурсійний збір)
Відпочинок у Греції з паломництвом до св.Спиридона
06/06/2024 – 15/06/2024 31/08/2024 – 09/09/2024 Греція Халкідіки, Метеори, о. Корфу 550€ + 400 грн