Монсеррат – древній монастир ордену бенедектинців, розташований за 50 км від Барселони, в Каталонії у живописному гірському масиві Монсеррат на висоті понад 700 м над рівнем моря. Церква Діви Марії Монсеррат відома ще з ІХ ст., а в ХІ ст. навколо неї виник монастир, який збудував знаний архітектор того часу абат Оліба Рипольський. Із часів […]
Монсеррат – древній монастир ордену бенедектинців, розташований за 50 км від Барселони, в Каталонії у живописному гірському масиві Монсеррат на висоті понад 700 м над рівнем моря. Церква Діви Марії Монсеррат відома ще з ІХ ст., а в ХІ ст. навколо неї виник монастир, який збудував знаний архітектор того часу абат Оліба Рипольський.
Із часів Середньовіччя монастир Монсеррат славився в цілій католицькій Європі як санктуарій Божої Матері. Найголовнішою реліквією монастиря є статуя Діви Марії з Дитятком Ісусом на руках, витесана з дерева, яке з часом потемніло, через що скульптурний образ назвали в народі Моренета (з ісп. «Смаглявка»), або Чорна Мадонна. Згідно з давнім переданням, статую Богородиці вирізьбив сам євангелист Лука, а апостол Петро привіз її в Іспанію в 50 році. Існує також передання про чудесне віднайдення образу: пастухи знайшли її в затишній печері, приваблені сюди яскравим сяйвом і небесним співом ангелів. У пам’ять про цю подію біля печери збудували невелику каплицю під назвою Санта Кова.
Поклонитися образу Чорної Мадонни Монсерратської в усі часи прагнули паломники з цілого світу, а на початку ХVІ ст. біля її стіп склав зброю і відмовився від кар’єри військового майбутній засновник Ордена Єзуїтів — св. Ігнатій Лойола.
У 1881 році Папа Римський Лев ХІІІ коронував статую Діви Марії і проголосив покровителькою Каталонії. З того часу її шанують також як національну святиню.
Перед скульптурним образом Богородиці Монсерратської традиційно моляться за дар дітонародження та зцілення від безпліддя. Її обов’язково відвідують молоді подружні пари, намагаючись доторкнутися до фігурки Діви Марії і скласти перед Нею своє прохання про міцний шлюб і здорове потомство. Статуя виставлена в Тронному залі базиліки Діви Марії Монсерратської, куди провадить спеціальний окремий вхід-коридор, завжди заповнений сотнями паломників. Поряд розташований Зал Подяки, де виставлені безліч різноманітних подарунків – дорогоцінних і зовсім простеньких даруночків-сувенірів, принесених на знак вдячності за вислухані молитви.
Монастир Монсеррат за всю свою історію був майже цілковито зруйнований лише один раз — під час війни з Наполеоном, однак у другій половині ХІХ ст. почалася його відбудова, яка тривала майже сто років. І сьогодні це справжній витвір архітектурного, скульптурного та живописного мистецтва різних епох, стилів та напрямків. На території монастиря облаштовані також музеї, в яких можна побачити живописні твори Ель Греко, Караваджо, Клода Моне, Пабло Пікассо та Сальвадора Далі.
Осердям монастирського комплексу є площа Пляца-де-Санта-Марія, яку з двох сторін оточують старовинні готичні галереї. На шляху до Площі абата Оліби встановлені 14 стацій Хресної дороги роботи геніального іспанського архітектора Антоніо Гауді. Хресна дорога провадить стежкою на вершину гори, де є оглядовий майданчик, з якого відкривається неозора панорама скель, що зачаровують своєю вибагливою формою, міста Барселони, розкинутого вдалині, та моря.
До монастирського комплексу належить також співоча школа Есколанія – найдавніша в Європі хорова капела, заснована ще в ХІІІ ст., до складу якої традиційно входять 50 хлопчиків віком 9 – 14 років. Щодня опівдні юні учні Есколанії своїми направду ангельськими юними голосами виконують гімн Діві Марії – «Сальве Регіна». Серед вихованців Есколанії чимало видатних композиторів та музикантів.
Дізнайтеся про паломництво до Монсеррат за посиланням.