Нарбонн – перлина християнської Франції

Нарбонн – перлина християнської Франції

Нарбонн – невелике містечко на півдні Франції, залите сонцем і теплом, край виноробства і морської торгівлі. Його історія сягає ще античних часів – місто було першою римською колонією на території Галії, збудованою в ІІ ст. до нашої ери. Свідками тієї епохи є дорога Доміція – залишки брукованого шляху, що провадив на Рим, античний амфітеатр, міст […]

Нарбонн – невелике містечко на півдні Франції, залите сонцем і теплом, край виноробства і морської торгівлі. Його історія сягає ще античних часів – місто було першою римською колонією на території Галії, збудованою в ІІ ст. до нашої ери. Свідками тієї епохи є дорога Доміція – залишки брукованого шляху, що провадив на Рим, античний амфітеатр, міст і зерносховище. Християнство прийшло в Нарбонн в перші століття свого існування. В цей період і пізніше місто було важливим паломницьким центром, куди стікалися прочани, які прямували до іспанського міста Сантьяго де Компостелла поклонитися мощам святого апостола Якова. Тоді на пам’ять про відвідини Нарбонна паломники забирали з собою мушлі морських гребінців, які називалися мушлями святого Якова.

Справжнім паломницьким серцем Нарбонна є кафедральний собор Сен Жюст Сен Пастер (собор святого Юста і Пастора) – один із найвідоміших і найбільш знаних храмів Франції, її національна гордість. Собор збудований у ХІІІ – ХІV ст. на фундаменті давніх християнських святинь, найдавніша з яких сягає часів імператора Костянтина Великого. Вперше церква, посвячена мученикам Пастору і Юсту, двом дітям-християнам, що загинули від меча римських солдат, сповідуючи віру у Христа, була збудована тут у VІІІ ст. До сьогоднішнього дня збереглися лише її дзвіниця. До 1801 року собор Сен Жюст мав статус кафедрального, тут містилася резиденція архиєпископа Нарбонни. Сьогодні в соборі, у каплиці Анонсьяд міститься також музей, зібрання експонатів якого є одним із найбільших у Франції. Тут представлені твори знаних французьких живописців, вишукані гобелени роботи фламандських майстрів, церковні реліквії й посуд, стародавні манускрипти.

Собор Сен Жюст будувався на околиці міста, неподалік оборонних мурів. Проект будівлі виявився настільки грандіозним, що необхідно було розібрати мури, аби звести одну з його стін. Однак влада міста не дозволила будівельникам цього зробити, і західна оборонна стіна залишилася стояти до сьогодні. Тому зовні собор нагадує велетенську шпильчасту фортецю, обрамлену численними готичними гостроверхими арками. Особливою прикрасою інтер’єру собору є мармуровий престол та орган ХVІІІ ст. Храм прикрашають скульптури святих ХІV ст., високі вітражі, виготовлені за старовинними технологіями із загартованого скла. В чотирнадцяти каплицях, збудованих по периметру храму, розташовані усипальниці нарбоннських єпископів.

Собор Сен Жюст є частиною так званого Єпископського ансамблю – архітектурного комплексу, до якого входять також середньовічний Архиєпископський палац ХІІІ ст., Старий та Новий палаци, два донжони та вежа св. Марціала. Єпископський ансамбль – справжня перлина французької архітектури, яка засвідчує високу майстерність середньовічних зодчих. В будівлі поєдналися різні архітектурні стилі: готика, ренесанс, бароко. Крім того, в Єпископському ансамблі розташовані всі найважливіші музеї Нарбонна – музей доісторичної археології з експонатами античних часів, музей історії та мистецтва, де можна побачити мистецькі шедеври Каналетто, Брейгеля і Веронезе, величезну колекцію фаянсу та старовинних меблів.

Неподалік від собору Сен Жюст розташована каплиця давніх лицарів-госпітальєрів, яка згодом перейшла у володіння релігійного Братства Синіх Каяників, звідки і тримала свою назву Каплиця Синіх Каяників. Ще одна древня християнська святиня Нарбонна – церква Богородиці в Ламург’є – готичний храм ХІІІ ст., де сьогодні розташований лапідарій – музей, в якому зберігаються унікальна колекція зразків античної писемності, що висічені на камені (близько 1300 експонатів).

Неподалік собору Сен Жюст розташована Базиліка Сен Поль Серж (Базиліка Святого Павла Сержа), збудована на честь першого єпископа Нарбонни. Це будівля, що збереглася з ХІІ ст. – періоду ранньої європейської готики, в якій зберігся унікальний готичний вівтар, де зберігаються мощі св. Павла Сержа. У глибині собору можна також побачити саркофаг із зображенням Христа та самаритянки, які розмовляють біля криниці, що датується ІV ст. Неподалік базиліки розташований ранньохристиянський цвинтар із похованнями ІІІ ст. Сам же цвинтар знаходиться всередині апсидної капелли, стіни якої прикрашені мозаїкою ІІ – ІІІ ст. Все це унікальні релікти ранньохристиянської доби. У базиліці також зібрані і виставлені для огляду архітектурні фрагменти нарбонських церков і старовинні саркофаги.

***

Дізнайтеся про найближку поїздку до цієї перлини Франції за цим посиланням.

Related Blogs

Знакові міста Італії (2 дні у Римі)
30/09/2024 – 7/10/2024 5 ночей в готелях + сніданок 2 нічних переїзди Італія Верона, Флоренція, Рим, Ватикан, Асиж, Падуя, Венеція 380є+500грн.
“Ми даємо їм інструмент для розкриття їхніх можливостей”: підсумки дитячих таборів “Вільні діти”
Шість заїздів по 10 днів та 240 дітей з Херсонської та Донецької області, які, попри пережиті жахіття війни, розвинули свій потенціал - такими є підсумки таборів, які проводив Патріарший Паломницький...
Слідами Івана Павла ІІ
31/05/02024 - 3/06/2024 14/06/2024 – 17/06/2024 19/07/2024 – 22/07/2024 16/08/2024 – 19/08/2024 Польща Вадовіце, Кальварія-Зебжидовська, Краків, Лагевніки, Ченстоховак 110€ + 15€ (екскурсійний збір)