Мілан – місто в Італії, яке по праву вважають колискою християнства – відважного періоду мученицьких свідчень та мудрої епохи боротьби з єресями на Вселенських соборах. Це місто базилік і церков, що зберігає пам’ять про багатьох Христових мучеників, починаючи з св. апостола Варнави, який приніс на ці землі віру у воскреслого Христа і тут закінчив своє […]
Мілан – місто в Італії, яке по праву вважають колискою християнства – відважного періоду мученицьких свідчень та мудрої епохи боротьби з єресями на Вселенських соборах. Це місто базилік і церков, що зберігає пам’ять про багатьох Христових мучеників, починаючи з св. апостола Варнави, який приніс на ці землі віру у воскреслого Христа і тут закінчив своє життя в терпіннях за Нього. Саме в Мілані в ІV ст. імператор Костянтин Великий виголосив указ про віротерпимість, відомий під назвою Медіоланський едикт, який поклав край гонінням на християн. І нарешті, саме Мілан трепетно зберігає творчий дух Леонардо да Вінчі, який створив тут свій неперевершений шедевр – фреску «Таємна вечеря».
Справжнім серцем паломницького Мілана є збудований у ХІV ст. із знаного на цілий світ білосніжного італійського мармуру Кафедральний собор Дуомо, присвячений Різдву Пресвятої Богородиці, – четвертий в Європі за розмірами християнський храм, здатний вмістити 40 тис вірних, унікальна пам’ятка архітектури, збудована у стилі Пломеніючої готики. Він вражає уяву не тільки розмірами, а й ажурними прикрасами фасаду, чисельними вітражами, найстарішому з яких понад 500 років, статуями святих, кількість яких досягає 3,5 тис. Найвищий шпиль Дуомо висотою 102 м прикрашає позолочена чотириметрова фігура Діви Марії, яку мешканці міста вшановують як свою найбільшу покровительку. Із висоти пташиного польоту собор має вигляд гігантського католицького хреста, прикрашеного 135 шпилями, вертикаль якого має довжину 158 м, а горизонталь – 92 . Невипадково свого часу цю грандіозну і разом із тим на вигляд майже невагому споруду обрав місцем своєї коронації французький імператор Наполеон Бонапарт.
Найважливішою реліквією Дуомо є цвях від Хреста Господнього, встановлений над центральний вівтарем собору під самісіньким куполом. Щороку, у свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього в Дуомо відбувається урочиста церемонія поклоніння цій святині, коли міланський архиєпископ піднімається під саму стелю собору, щоб зняти цвях і зносить його у храм для поклоніння вірним.
У соборі зберігаються також мощі св. мучениці рівноапостольної Теклі (Фекли) – учениці св. апостола Павла, першої жінки-християнки, яка постраждала за Христа, за що разом із дияконом Стефаном заслужила собі титул першомучениці.
Неподалік від Дуомо розташована інша базиліка – Санта Марія прессо Сан Сатіро – архітектурний витвір всесвітньо відомого зодчого епохи відродження Донато Браманте, який брав участь у будівництві Ватиканського палацу і Базиліки Сан П’єтро в Римі. У міланському храмі Браманте вперше в історії архітектури використав техніку оптичної ілюзії, створивши за допомогою фресок унікальний вівтар, який створює враження глибокої галереї при справжній глибині в 1 м!
Найбільш шанованим святим Мілану в усі часи був св. Амбросій Медіоланський – святитель, якого вшановують і православні, і католики, Учитель Церкви, автор кількох догматів віри, пристрасний борець із єрессю Арія, поет, який створив близько 20 церковних гімнів, серед яких найвідоміший – «Тебе, Бога, хвалимо» (Te Deum). Св. Амбросій був архиєпископом Мілану, тому його шанують тут як небесного покровителя міста, чиїм іменем названі університет, бібліотека, пінакотека і навіть банк. Із іменем святителя пов’язана розбудова християнського Мілану в ІV ст., за його наказом тут були зведені найбільші базиліки, і саме він привіз у Мілан найважливіші християнські реліквії.
Мощі св. Амбросія зберігаються в Базиліці сан Амброджо (Базиліці Святого Амбросія), за розмірами другому після Дуомо храмі Мілана, що відомий також під іншою назвою – Базиліка мучеників. Це гігантська святиня, яку св. Амбросій збудував на честь св. мучеників Протасія, Гервасія, Назарія і Цельсія та в якому згодом упокоївся сам. Мощі цих чотирьох святих, що в різні часи прославилися численними чудами зцілень від недугів, а також самого св. Амбросія виставлені в базиліці для вшанування.
Базиліка св. Лаврентія (Сан Лоренцо Маджоре) розташована в парку, який має назву «Парк базилік», крім реліквій св. великомученика архидиякона Лаврентія, який постраждав за Христа у ІІІ ст., вже понад 1000 років зберігає мощі св. мучениці Наталії – святої покровительки багатьох українок, що носять її ім’я, яка була прикладом подружньої вірності аж до смерті.
Ще одним місцем, яке приваблює в Мілан паломників із цілого світу є Базиліка Санта Марія делле Ґраціє, головна церква домініканського монастиря, яку прикрашає безсмертна фреска Леонардо да Вінчі – Таємна вечеря – справжній шедевр світового живопису епохи Відродження. На жаль, у різні часи фреска зазнала ушкоджень, вона постраждала під час війни з Наполеоном та в час Другої світової війни, але наприкінці 90-х років ХХ ст. була відреставрована і максимально наближена до свого первісного вигляду.
***
Дізнайтеся про найближчі паломницькі тури до Італії та Мілану за цим посиланням.