Підгорецька чудотворна ікона Божої Матері

Підгорецька чудотворна ікона Божої Матері

Найдавнішим історичним джерелом, в якому подано перші писемні відомості про Підгорецьку чудотворну ікону Божої Матері, є монастирський літопис – “Синопсис” (1699 р.). Монастирський літописець ієрей Василій, подаючи інвентарний опис церкви Пресвятої Богородиці в с. Голубиця (вона із 1687 р. перейшла під юрисдикцію Підгорецького монастиря) зазначив, що серед “…декількох ветхих стародавніх Намісних ікон, була одна дуже […]

Найдавнішим історичним джерелом, в якому подано перші писемні відомості про Підгорецьку чудотворну ікону Божої Матері, є монастирський літопис – “Синопсис” (1699 р.). Монастирський літописець ієрей Василій, подаючи інвентарний опис церкви Пресвятої Богородиці в с. Голубиця (вона із 1687 р. перейшла під юрисдикцію Підгорецького монастиря) зазначив, що серед “…декількох ветхих стародавніх Намісних ікон, була одна дуже старовинна Намісна ікона Пресвятої Богородиці”.

У “Синопсисі” знаходимо й опис найперших чуд, які відбулися при цій іконі Божої Матері, що тривали з 21 квітня по 24 серпня 1692 р., а саме: “…образ Пречистої Діви сльозами ревними плакав,свічки ніким не запалювані, по декілька разів при цій святій іконі загорялися,багато недужих людей, що з вірою приходили до цього Образу, відповідно до свого прохання від різноманітних недуг і страстей, тут зцілялися…”. Таким чином Підгорецька чудотворна ікона Пресвятої Богородиці належить до давніх плакучих ікон.

Творилися ці чуда, як зазначено в “Синопсисі”, у присутності 24-ох монахів – отців і братів Підгорецької чернечої обителі. Більше того, багато прочан були свідками цих чуд.

Після тривалої і грунтовної перевірки, церковна комісія, яку очолив о. Ігнатій Максимович, опитавши під присягою всіх очевидців, винесла рішення, на основі якого єпископ Йосиф Шумлянський своєю Грамотою від 14 квітня 1694 року проголосив цю ікону благодатною.

Згідно запису в “Синопсисі”, 17 квітня 1694 року її з торжественною процесією, за участю великого числа людей, духовенства і монахів, перенесли до Підгорецької чернечої обителі: спочатку в старовинну церкву, яку було збудовано ще за княжни Єлени, а потім у нову монастирську церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці.

У 1715 році, завдяки старанням ігумена цієї обителі – о. Парфенія Ломиковського, для ікони майстерно виготовили срібні й позолочені шати.

Історичні факти свідчать про те, що тільки завдяки неустанним молитвам монахів до цієї ікони Пресвятої Богородиці, Підгорецька обитель не один раз була врятована від спустошення. За посередництвом цієї чудотворної ікони було відвернено “морову пошесть”від монастиря, а також с. Підгірці та його ближчих околиць.

Упродовж століть ця ікона Божої Матері уславилася своїми чудотворними дійствами. За посередництвом Богородиці вони відбуваються і сьогодні. Всіх ласк милосердя, всіх чудотворних дійств, які сталися за Її посередництвом, не в силі ніхто полічити. Щира молитва до Підгорецької Богородиці приносить злагоду і любов у сім’ї. Заступницом Божої Матері навертаються блудні сини і доньки на праведний шлях. Опіка Пречистої Діви Марії сприяє зціленню віруючих від різноманітних недуг. У молитві перед цією чудотворною іконою віруючі отримують духовну наснагу для подолання всіляких життєвих негараздів. Віруючі похилого віку відчувають духовну опіку Пресвятої Богородиці, що допомагає їм легше переносити життєві незгоди.

7-го квітня 1754 р. Апостольська Столиця, за понтифікату Святішого Отця Бенедикта ХIV

видала Декрет, відповідно до якого чудотворну ікону Божої Матері Підгорецької василіянської обителі 25 червня цього ж року її було короновано. Головному престолу монастирського храму Благовіщення Пречистої Діви Марії було надано привілей повного повсякчасного відпусту. Це засвідчує відповідний напис, що є виведений золотими літерами на вишукано оздобленій декоративній рамці, яка знаходиться над іконою.

На пам’ять про цю знаменну подію ченці монастиря виготовили мідний медалик, з одного боку якого було зображення ікони Підгорецької Матері Божої, а з іншого – монастирську церкву Благовіщення Пресвятої Діви Марії.

Тобто, кожна Божественна Літургія, відправлена на цьому привілейованому престолі, надає вірним повний відпуст – відпущення гріхів і вічних дочасних кар за умови доброї сповіді, Св. Причастя і молитви в наміренні Святішого Отця.

Також було надано відпусти на такі свята: Благовіщення, св. Онуфрія, Преображення Господнього, Усікновення Чесної Глави св. Йоана Хрестителя, Воздвиження Чесного Хреста Господнього, Покрови Пресвятої Богородиці.

Коли в краю настало атеїстичне лихоліття, Підгорецький монастир, ЧСВВ закрили. Тоді чудотворну ікону Божої Матері та її прикраси монахи віддали жителям сіл Пліснеська і Підгорець на збереження, бо мали надію, що в недалекому майбутньому Божим Провидінням знову воскресне з руїн ця давня чернеча обитель.

Так воно і сталося. 7-го квітня 1991 року чудотворна ікона Божої Матері, після декількох десятиліть вимушеної відсутності, повернулася на головний вівтар храму Благовіщення Пресвятої Богородиці Підгорецького монастиря..

У 1998 – 1999 рр. стараннями Павла Петрущака і Насті Чабан було проведено реставрацію ікони Підгорецької Божої Матері.

Століттями йшли і йдуть тепер шляхами-дорогами люди з околиць та подальших сторін до чудотворної ікони Підгорецької Божої Матері.

А численні пожертви – дари-воти, якими вона була і є прикрашена – свідчать про Господні ласки, які під цією іконою Пресвятої Богородиці зійшли на Її побожних пошанувальників.

Любов до Матері Божої проявляється не тільки в пошануванні чудотворної ікони Пресвятої Діви Богородиці, що знаходиться в Підгорецькому монастирі ЧСВ. Вона ще втілена у пісні в її честь. Її автором був добре відомий на той час поет – василіянин, проповідник Юліан Добриловський, який взяв за основу пісенний твір видатного василіанського поета – пісняра Дмитра Левковського.

Микули, передала у відроджену василіянську чернечу обитель його дочка – Софія Гіщинська.

7-го квітня 1991 року чудотворна ікона Божої Матері, після декількох десятиліть вимушеної відсутності, повернулася на головний вівтар храму Благовіщення Пресвятої Богородиці Підгорецького монастиря.

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Related Blogs

Posted by admin | 24.12.2021
Ікона «Це Мати Твоя»: відновлена святиня міста Коломия
Передмова з історії 1635 рік. Польський шляхтич Міхал Єжи Станіславський дарує «Товариству Вервиці», заснованому при домініканському монастирю у Коломиї, ікону. Вона була написана як копія Ченстоховської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці....
Posted by admin | 15.12.2021
Станіславівська чудотворна ікона Матері Божої Ласкавої: чуда, які продовжуються і сьогодні…
Жовтень 2016 року. Івано-Франківськ. Пані Леся у лікарні дізнається страшну для себе та своєї родини звістку - ознаки неповного міхурцевого занеску. Це передраковий стан. Воно може спровокувати найнебезпечнішу із усіх...
Posted by admin | 22.05.2021
Реставрація Чудотворної ікони Чернівецької Божої Матері На реставрацію ікону передано 30 серпня 2019 року. За першим оглядом ікони було виявлено, що ікону кілька разів перемальовували, вірогідно всього в другій половині...