Реймс – колиска французького християнства

Реймс – колиска французького християнства

Реймс – місто в провінції Шампань на півдні Франції, колишня столиця держави франків, велична колиска французького християнства. Саме тут у кінці V ст. прийняв Христову віру король франків Хлодвіг І. Хрещення короля, з яким пов’язане хрещення цілої Франції, відбулося в Реймському катедральному соборі (Нотр Дам де Реймс),у якому з того часу до 1825 року коронувалися всі французькі […]

Реймс – місто в провінції Шампань на півдні Франції, колишня столиця держави франків, велична колиска французького християнства. Саме тут у кінці V ст. прийняв Христову віру король франків Хлодвіг І. Хрещення короля, з яким пов’язане хрещення цілої Франції, відбулося в Реймському катедральному соборі (Нотр Дам де Реймс),у якому з того часу до 1825 року коронувалися всі французькі королі.

Із хрещенням короля Хлодвіга пов’язана одна з найтаємничіших легенд Реймса. Як свідчить передання, під час таїнства, яке королю уділяв єпископ Реймса Ремігій, йому явився Святий Дух в образі голуба, що приніс Священну Ампулу з єлеєм для миропомазання. Трьома століттями пізніше, в 816 році, король Людовик І вирішив здійснити обряд коронування в Реймському соборі, використавши миро зі Священної Ампули. Саме ця реліквія стала причиною того, що понад десять століть Нотр Дам де Реймс був місцем коронування всіх французьких монархів. У ХІІ ст. тут була коронована дочка Великого князя київського Ярослава Мудрого – Анна Ярославна, перша жінка в історії Франції, удостоєна такої честі. У 1429 році, незважаючи на облогу міста англійцями, Жанна д’Арк допомогла провести в собор для коронації короля Карла VІІ. В пам’ять про цю подію в соборі зберігається бронзова статуя Орлеанської діви в обладунках роботи Проспера д’Епіне.

У 1211 році собор був зруйнований пожежею. Його відбудова тривала майже 65 років, до 1275-го. Тільки тому він поступається за віком знаному на весь світ Нотр Дам де Парі. Та попри все кафедральний собор Реймса – один із найвитонченіших зразків середньовічної французької готики.

У 1574 році в Реймському кафедральному соборі опинилося старовинне Євангеліє церковнослов’янською мовою – Реймське Євангеліє. Як припускають учені, книгу могла привезти до Франції дочка князя Ярослава Мудрого Анна Ярославна, яка в 1044 році вийшла заміж за французького короля Генріха І. Філологи вважають, що ця писемна пам’ятка походить із українських земель – південного Підкарпаття. Рукопис унікальний тим, що на ньому під час коронацій складали присягу французькі королі. До сьогодні в Реймському соборі зберігається також ще одна велика святиня Франції – золота чаша для коронаційних церемоній, із якої причащалися новопоставлені монархи.

Собор Нотр Дам де Реймс по праву називають «Академією мистецтв», адже під його склепінням зібрані найвидатніші твори митців різних століть. Портали храму прикрашають численні вітражі, серед яких є ті, що збереглися з часів його побудови. Три центральні – в 1974 році створив художник Марк Шагал.

Славу собору принесли також його розкішні скульптури. Традиційна для багатьох французьких храмів «Галерея королів» нараховує близько 500 фігур єпископів, королів, лицарів, ремісників і, звичайно, святих, які були створені ще в ХІІІ ст. Нотр Дам де Реймс відомий на весь світ як «собор ангелів» через велику кількість їх скульптурних зображень. Найвідоміший з них – «Ангел, що усміхається», скульптура яку називають також «усмішка Реймса».

Всього Нотр Дам де Реймс прикрашають 2303 статуї – це одна з найбільших в Європі колекцій кам’яних скульптур. Славляться також дзвони собору, найбільший із яких – Шарлота – був відлитий в середині ХVІ ст. і важить близько 11 тонн.

Іншою святинею Реймса є Базиліка св. Ремігія (Базиліка Сен Ремі), освячена на честь першого єпископа Франції Ремігія Реймського (437–533), святителя, котрий охрестив короля франків Хлодвіга І, а також 3000 його вояків та придворних. Базиліка збудована в ХІ ст. на місці іншої, що була зведена в VІ ст. на могилі святителя. Надзвичайна популярність св. Ремігія (св. Ремі) для цілої Франції стала причиною того, що базиліку щороку відвідують тисячі паломників. Всі вони прагнуть помолитися на місці упокоєння цього видатного єпископа. Тут встановлений великий склеп, прикрашений скульптурною композицією «Хрещення Хлодвіга», де можна побачити скульптури всіх дійових осіб цієї історичної події, а зокрема і св. Ремі.

Саме у склепі тривалий час зберігалася легендарна Священна Ампула, миром з якою помазували королів Франції під час коронацій, але в 1793 році учасники Французької революції розбили реліквію на друзки. Та, на щастя, мощі св. Ремігія збереглися.

Однією з найцікавіший прикрас базиліки є так звана «Корона світу»– велетенська люстра-панікадило з 96 свічками, які символізують 96 років, що їх св. Ремігій провів на землі. Із часу зведення базиліки до сьогоднішнього дня в первісному вигляді збереглися лише її вітражі. Інтер’єр храму дуже постраждав в період Французької революції та під час Другої світової війни.

З іменем дружині Хлодвіга Клотильди, котра зуміла не тільки навернути свого чоловіка у християнство, а й за допомогою святителя Ремігія вберегти його від впливу єресі Арія, що вплинуло і на вибір Францією католицизма, пов’язана Базиліка святої Клотильди. Вона була збудована в кінці ХІХ ст. на честь 1400-річчя прийняття Хлодвігом християнства. Святу Клотильду вшановують у Франції як покровительку наречених, прийомних дітей, батьків, вдів і сиріт. Церква збудована у незвичному для Франції візантійському стилі і формами нагадує базиліку св. Петра в Римі. У склепі базиліки зберігаються 120 мощовиків, де виставлені мощі понад 2000 християнських святих.

Церква Сен Жак (святого Якова) – друга за давністю після Базиліки св. Ремігія у Реймсі. Вона була збудована в ХІІ ст., а протягом наступних століть її розширяли і прикрашали. На жаль, внаслідок сумнозвісних подій Фрацузької революції та нацистських бомбардувань Реймса церква Сен Жак була дуже пошкоджена, її первісний інтер’єр зник безслідно. Але сьогодні вона вабить насамперед вітражами – творіннями видатних європейських художників ХХ ст. – Йозефа Шіма, Марії Єлени Війерада Сільва, Марка Бенуа.

Ще однією християнською святинею Реймса, але вже сучасною, є каплиця Фудзіта, освячена на честь Богородиці Цариці Світу (Нотр Дам де лаПе) – невеликий храм, збудований у 1965 році за проектом видатного французького художника японського походження Цугухару Фудзіта на знак його вдячності Богу за містичне навернення у віру, яке сталося з ним під час відвідин базиліки Сен Ремі. Незабаром художник прийняв християнську віру, обравши собі ім’я Леонардо на честь Леонардо да Вінчі. Собор прикрашений фресками, скульптурами, вітражами та металевими виробами, зробленими за ескізами самого Фудзіта. Сьогодні, крім творів цього видатного митця, в каплиці можна також побачити його усипальницю.

***

Дізнайтеся про найближчі паломництва до Франції за цим посиланням.

***

Наталія Пуряєва спеціально для Патріаршого паломницького центру УГКЦ

Related Blogs

“Ми даємо їм інструмент для розкриття їхніх можливостей”: підсумки дитячих таборів “Вільні діти”
Шість заїздів по 10 днів та 240 дітей з Херсонської та Донецької області, які, попри пережиті жахіття війни, розвинули свій потенціал - такими є підсумки таборів, які проводив Патріарший Паломницький...
Слідами Івана Павла ІІ
14/06/2024 – 17/06/2024 19/07/2024 – 22/07/2024 16/08/2024 – 19/08/2024 Польща Вадовіце, Кальварія-Зебжидовська, Краків, Лагевніки, Ченстоховак 110€ + 15€ (екскурсійний збір)
Відпочинок у Греції з паломництвом до св.Спиридона
06/06/2024 – 15/06/2024 31/08/2024 – 09/09/2024 Греція Халкідіки, Метеори, о. Корфу 550€ + 400 грн