Найбільшою святинею столиці Каталонії – міста Барселони та найвизначнішою її архітектурною пам’яткою є величний собор Святої Родини, або по-іспанському Саграда Фамілія – творіння геніального каталонського архітектора Антоніо Гауді. Збудований в центральному районі міста – Ешампле, цей модерний храм нагадує велетенську печеру зі сталактитів чи пісочний замок із безліччю таємничих гротів. Та уяву вражають не тільки вибагливі архітектурні форми будівлі, специфічні скульптурні композиції, декоративні елементи й вітражі, що прикрашають її; цікавою є також історія собору, адже його будують уже понад 120 років, і будівництво досі не завершене!
Перший камінь Саграда Фамілія був закладений 1882 року. Собор почали будувати з метою пробудити християнський дух каталонців, створивши Відкупительний храм, який би прославив Святу Родину.
Висота церкви – 170 м, лише на один метр нижча за найвищу гору в Барселоні – глибоко символічна: за задумом архітектора Гауді це мало підкреслити вищість Божого творіння над творінням людським.
Найголовніші двері святині прикрашені цитатами зі Святого Письма та Літургії, написані багатьма мовами світу. «Біблія в камені» — так назвав своє творіння сам Гауді. І справді такої кількості символів з Євангелія, церковних таїнств та християнських чеснот, утілених в криптах, вежах, скульптурах, не має, напевно, жоден храм у світі.
Важливими елементами собору є три його монументальні фасади, присвячені найважливішим подіям із життя Господа Ісуса Христа: фасад Різдва, фасад Христових Страстей та фасад Воскресіння, повністю завершені з яких лише перші два. Всі вони прикрашені скульптурними композиціями, що в різних художніх манерах – від реалістичної до символіко-іконографічної – передають різноманітні євангельські сюжети: Втеча до Єгипту, Побиття немовлят, Поклоніння пастухів та волхвів, Бичування Христа тощо.
Інтер’єр собору також є плодом цікавих експериментів архітектора. Так, одна з його крип прикрашена деревовидними колонами, які освітлюються сонячним світлом крізь різнокольорові вітражі, створюючи ефект справжнього живого лісу.
Собор Саграда Фамілія будували виключно на пожертви мешканців Барселони. Це і стало причиною довготривалості будівництва. Крім того, процесу перешкодили кілька пожеж під час Громадянської війни, що захопила Іспанію в першій половині ХХ ст. Сам Антоніо Гауді, який віддав будівництву собору сорок років свого життя, не дожив до його завершення і похований у склепі храму. Справу архітектора продовжили його учні та учні учнів.
На території собору розташований музей, який розповідає про його історичні, технічні, архітектурні та символічні аспекти, докладно висвітлює етапи його створення.
Щороку Саграда Фамілія відвідують мільйони паломників та туристів.
7 листопада 2010 року Папа Римський Бенедикт ХVІ освятив храм для проведення богослужінь і надав йому статус Малої папської базиліки. П’ятьма роками раніше саграда Фамілія була внесена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як одна з найграндіозніших архітектурних пам’яток Європи, а можливо й світу.
Паломництво до Барселони відбудеться у серпні. Деталі за посиланням >>>