Собор Вишгородської Богородиці у Києві

Собор Вишгородської Богородиці у Києві

Адреса: вул. Старосільська 9, м. Вишгород, Київська область 07300 1985 рік сколихнув політичне життя України. У Вишгороді теж активізувались патріотично налаштовані громадяни. У грудні 1989 р. утворюється вишгородський осередок Української Республіканської партії (УРП). На зборах його ініціативна група висунула пропозицію про створення у Вишгороді греко-католицької церкви. Це і стало основою для початку діяльності з організації церкви. […]

Адреса: вул. Старосільська 9, м. Вишгород, Київська область 07300

1985 рік сколихнув політичне життя України. У Вишгороді теж активізувались патріотично налаштовані громадяни. У грудні 1989 р. утворюється вишгородський осередок Української Республіканської партії (УРП). На зборах його ініціативна група висунула пропозицію про створення у Вишгороді греко-католицької церкви. Це і стало основою для початку діяльності з організації церкви. У січні 1990 року визначилися із священиком: ним погодився стати київський греко-католицький монах чину студитів отець Валерій Шкарубський. У березні 1990 року розпочалися богослужіння у Вишгороді на квартирі Богдана Павліва. Квартирне приміщення було затісним, тому Великодню Службу 1990 року вирішено було відправити у приміщенні Товариства української мови ім. Т.Шевченка “Просвіта” (вул.Грушевського,1), а освячення пасок – на подвір’ї біля будинку. Після цього служба проводилась у цьому приміщенні не тільки в неділю, а й в інші дні. Церковна громада почала діяти.

Але тільки у січні 1991 року була виділена земля під будівництво церкви у ямі-яру, що розташовано біля готелю ГЕС. На Зелені свята 1991 року був освячений Хрест, встановлений на місці будівництва церкви. На цю урочисту подію приїхав Святійший Патріарх Мирослав-Іван Любачівський, який дав назву церкви на честь св. Апостола Андрія Первозванного. Першим на відведеній для церкви землі був поставлений дерев’яний будиночок, потім – вагончик, придбаний на кошти засновників церкви. Але і він був замалий, тому вирішено було зробити збірно-щитовий будинок. 28 липня 1991 року у цій нашвидкуруч створеній капличці на свято св. Володимира уже правилась свята Літургія. Весь цей час священиком церкви був о. Валерій Шкарубський, дяком – Сергій Прудко, який закінчував студії у Львові, допомагав йому Б. Павлів [16]. Кількість прихожан значно зросла. Так, на освячення пасок прийшло вже понад 100 чоловік.

Вишгород
Справа значно поліпшилась, коли парохом церкви став Сергій Григорович Прудко (у 1991 році висвятився на диякона, а незабаром і на священика), який взяв на себе подальшу ініціативу і всі справи з будівництва великої церкви. Перше храмове свято – св. Андрія Первозванного відбулось 13 грудня 1992 року. На святі був присутній митрополит Володимир Стернюк, який сам правив службу, побував на заняттях недільної школи.
4 липня 1994 року під час закладання наріжного каменю і освячення його владикою Юліаном на небі, над місцем, де він закладався, всі учасники св. Літургії побачили на небі цікаве явище – хрест, що однозначно було сприйнято як благословення Небесних Сил на святу справу.

Під кінець 1995 року підвальна (цокольна) частина церкви з різними прибічними кімнатами і залом була перекрита бетонними плитами, засмолена дахом і покрита руберойдом. Нову церкву обладнали іконостасом, килимами, перенесеними з каплички, вишитими рушниками і образами, які подарували тернопільці. Перша служба в новому храмі правилась у присутності Владики Михайла Колтуна на храмове свято 13 грудня 1996 року. З цього часу церква почала діяти в повному обсязі. Оформився церковний хор, окрасою якого став дівочий ансамбль “Коралі” під керівництвом Лесі Потоцької. Усі дівчата ансамблю – вихованці недільної школи церкви. Зараз це професійний ансамбль, відомий не тільки у Вишгороді й Україні, але й за кордоном, куди вони виїжджають на концерти та фестивалі. Служіння в нижньому храмі відбувалися паралельно з будівництвом верхньої частини храму. Нагору перейшли у 2000-2001 рр. У 2003 році були підняті бані й хрести. Проте всередині храму будівництво ще триває. Коли була оформлена в цілому верхня церква, нижня церква залишила ім’я Андрія Первозванного, а весь собор (з верхньою церквою) назвали “Собор Вишгородської Богородиці”, віддаючи шану вишгородській святині іконі Богородиці Милостивої.

Вишгород

З 1990 року працює недільна школа: церква проводить для дітей та молоді гаївки, зелені свята, організовує поїздки дітей парафіян на відпочинок і оздоровлення в Карпати, на Львівщину, в Крим та в зарубіжні країни: Францію, Чехію, Німеччину. Для надання допомоги парафіянам у церкві створена кредитна спілка “Респект”, започаткована благодійна організація “Межигірський Спас”. Церква проводить активну благодійну та соціальну діяльність. Щочетверга проводяться зустрічі з дітьми в дитбудинку “Любисток”, щонеділі – молебень в лікарні

Related Blogs

“Ми даємо їм інструмент для розкриття їхніх можливостей”: підсумки дитячих таборів “Вільні діти”
Шість заїздів по 10 днів та 240 дітей з Херсонської та Донецької області, які, попри пережиті жахіття війни, розвинули свій потенціал - такими є підсумки таборів, які проводив Патріарший Паломницький...
Слідами Івана Павла ІІ
31/05/02024 - 3/06/2024 14/06/2024 – 17/06/2024 19/07/2024 – 22/07/2024 16/08/2024 – 19/08/2024 Польща Вадовіце, Кальварія-Зебжидовська, Краків, Лагевніки, Ченстоховак 110€ + 15€ (екскурсійний збір)
No Image
Posted by admin | 27.02.2020
Календар прощ до святинь УГКЦ на 2021 р.Б.
Календар прощ до святинь УГКЦ на 2021 р. Б Якою б мірою ми не заглибилися в духовне, релігійне життя, на якому б із його щаблів не перебували – чи на...