Тродос – скарбниця візантійського церковного мистецтва на о. Кіпр

Тродос – скарбниця візантійського церковного мистецтва на о. Кіпр

Острів Кіпр, з його  гірськими хребтами, печерними лабіринтами і непрохідними стежками, був прихистком для християн не тільки в період їх переслідування, а також став справжнім сховком для святих образів в період іконоборчого безумства, коли тисячі іконописних творінь нищили прихильники цієї єресі. Саме тому Кіпр по праву вважається найбільшою у світі скарбницею візантійського церковного мистецтва. Крізь […]

Острів Кіпр, з його  гірськими хребтами, печерними лабіринтами і непрохідними стежками, був прихистком для християн не тільки в період їх переслідування, а також став справжнім сховком для святих образів в період іконоборчого безумства, коли тисячі іконописних творінь нищили прихильники цієї єресі. Саме тому Кіпр по праву вважається найбільшою у світі скарбницею візантійського церковного мистецтва. Крізь століття тут чудом збереглися давні храмові споруди, настінні образи – фрески й мозаїки, ікони. Ніде у світі ці пам’ятки не є такими чисельними і такими високохудожніми.

Найбільший на острові гірський масив Троодос, розташований у західній частині Кіпру, забудований численними церквами і монастирями. Найвідомішим у цілому Кіпрі і найбільш значущим для Кіпрської православної Церкви є ставропігійний монастир Кікос, або Кікської ікони Божої Матері, який був заснований тут в ХІ ст. коштом візантійського імператора Олексія Комніна. Це найбільший паломницький центр Кіпру, символ християнської традиції острова, його неоціненна святиня і культурна пам’ятка.

У Кікському монастирі зберігається одна з найбільш знаних у цілому світі чудотворних ікон Пресвятої Діви Марії – ікона Кікської Богородиці (кіпріоти називаються її також Золота Богородиця), яку вважають однією з тих трьох, що їх написав сам апостол і євангелист Лука. Згідно з переданням, чудотворний образ Пресвятої Богородиці був привезений на Кіпр із Константинополя. Коли урочиста процесія, що супроводжувала реліквію до спеціально збудованого для неї храму на горі Троодос, проходила гірськими стежками, сосни, що стояли обабіч цього шляху, шанобливо схиляли свої крони, тому й сьогодні в горах Троодоса вражає паломників дивна форма дерев, неначе схилених в поклоні. Так, не лише люди, що населяли острів, але і його природа вітали Матір свого Творця.

Чудотворна ікона Кікської Божої Матері, яка виставлена в іконостасі головного храму монастиря – Різдва Пресвятої Богородиці, має також назву «Джерело милості». Цікаво, що лик Діви Марії і Дитятка Ісуса протягом багатьох століть залишається закритим спеціальним покрівцем на знак особливої пошани кіпріотів до Божої Матері. Традиційно обличчя Діви Марії і Младенця Христа відкриваються тільки в період затяжних посух, коли чудотворний образ виносять на вершину сусідньої гори, де здійснюють молебень, прохаючи про дощ. Гора ця неподалік від монастиря називається «Трон Богородиці».

Найвищою вершиною Троодських гір є гора Хеністра, інша назва якої – Олімп, що сягає на рівнем моря майже на 2 км та звідки відкривається воістину незабутня панорама цієї частини острова.

Жіночий монастир Панагія Трикуккя у гірському поселенні Продромос, названому на честь Йоана Хрестителя (Продромос означає «Предтеча»), розташований на захід від Хеністри, є однією з найбільших і найбагатших монастирів Кіпру. Він був заснований у ІХ – ХІ ст. Найбільшою реліквією монастиря є унікальний чудотворний образ апостола та євангелиста Луки, який у 1997 році прославилася чудом плакання, яке тривало цілий місяць. Крім того, в монастирі зберігається велика кількість давніх візантійських ікон, мозаїки, старовинні манускрипти, церковне начиння.

Між поселення Продромос і Троодос стоїть найвищий монастир Кіпру – Божої Матері Троодитиса, розташований на висоті 1400 м над рівнем моря, за що обитель називають «першою сходинкою до Неба», або «Королевою кіпрських монастирів». Його назва дослівно перекладається з грецької як «Та, що живе в горах Троодос». Монастир заснований всередині ХІІІ ст. Найбільшими його реліквіями є чудотворна ікона Богородиці Троодитиса та чудотворний пояс, який називають поясом Пречистої Діви Марії. Обидві святині прославилися чудами зцілень від різноманітних недугів, які відбуваються і сьогодні. Особливо перед ними прагнуть помолитися паломники, які просять Бога про ласку щасливого дітонародження і зцілення від безпліддя. При цьому чудотворний пояс на прохання вірних з особливими молитвами виносять на середину храму і надягають на молільників, переважно жінок. Обов’язковою умовою для здійснення такого обряду є перебування подружжя в церковному шлюбі. Монахи монастиря зберігають велику кількість надісланих щасливими батьками фотографій дітей, які народилися після молитви перед Богородицей Троодитиса.

Поселення Омодос на схилі Троодоса Афамес є одним із навідвідуваніших на Кіпрі. Найзнанішою його святинею є монастир Чесного Хреста (сьогодні парафіяльна церква), заснований в ІV ст. Найбільшими реліквіями обителі є часточка Животворящого Хреста Господнього і фрагмент пут Христових – мотузки, якою були зв’язані руки Спасителя під час бичування. Як свідчить передання, ці реліквії передала монастирю св. рівноапостольна імператриця Олена, коли в 327 році відвідувала Кіпр. У монастирі зберігаються мощі 26 святих, зокрема голова св. апостола Пилипа, часточки мощів св. Миколая Чудотворця, великомучениць Варвари й Марини, цілителів Пантелеймона і Трифона та ін. У монастирі можна відвідати також чимало різноманітних музеїв, серед яких Музей візантійської ікони, Музей народного мистецтва Кіпру.

В 10-ти км від Патоса, в мальовничій місцевості неподалік села Тала розташована святиня, пов’язана з чернечою традицією Кіпру. Саме тут у ХІІ ст. в невеличкій скелястій печері оселився монах Неофіт, який шукав самотнього, затворницького життя. Незабаром до святого молільника почали сходитися юнаки, які прагнули розділити з ним монаший подвиг, і незабаром навколо його печери виник монастир, який сьогодні носить ім’я свого засновника – монастир Неофіта Затворника (Агіос Неофітос). Сучасний головний храм обителі був збудований у ХVІ ст. У ньому зберігся розкішний різьблений дерев’яний іконостас того часу, чимало візантійських ікон і фресок.

Неподалік монастиря, на узвишші розташований скит св. Неофіта, де він мешкав, прагнучи цілковитої самотності. Скит складається зі збудованої самим святим невеличкої Церкви Святого Хреста, келії подвижника і трапезної. Стіни келії розписані фресками, що зображають євангельські сцени останніх днів земної проповіді Ісуса Христа, датовані ХV ст.

Близьке знайомство з візантійськими шедеврами Кіпру дасть змогу паломникові уявити всі особливості розвитку цієї неоціненної частини культури людства.

***

Дізнатися більше про найближче паломництво на Кіпр можна за цим посиланням

***

Збагачуйтесь духовно з нами!

Патріарший паломницький центр УГКЦ

Related Blogs

Паломництво до Святої Землі – Дорогою Спасителя
11/09/2023 – 20/09/2023 Ізраїль Тель-Авів, Тверія, Назарет, Вифлеєм, Ейн-Карем 895$+400грн
Паломництво до Крехова та Жовкви
Крехів – без перебільшень, неймовірно красиве та освячене місце, куди щодня приїжджають чимало прочан. Монастир святого Миколая отців Василіян УГКЦ, що на Львівщині є осередком Василіанського новіціату, де зростають у...
Паломництво до Святої Землі
04/10/2023 – 11/10/2023 15/11/2023 – 22/11/2023 08/12/2023 – 15/11/2023 Ізраїль Тель-Авів, Тверія, Назарет, Вифлеєм, Ейн-Карем 990$+400грн