ГОШІВ – «ГОРА ЯСНА, ДЕ ПРЕКРАСНА ДІВА СЯЄ…»

ГОШІВ – «ГОРА ЯСНА, ДЕ ПРЕКРАСНА ДІВА СЯЄ…»

Христос обіцяв нам, що завжди буде там, де в Його ім’я зберуться двоє або троє. У Гошеві ж присутність Божа є безмежною, адже під час прощ тут збираються тисячі паломників, спраглі Його присутності. Гошівський монастир наче обраний Божою Матір’ю собі за трон. Адже безліч разів зруйнований, він щоразу наново поставав із руїн. Його найбільша святиня […]

Христос обіцяв нам, що завжди буде там, де в Його ім’я зберуться двоє або троє. У Гошеві ж присутність Божа є безмежною, адже під час прощ тут збираються тисячі паломників, спраглі Його присутності. Гошівський монастир наче обраний Божою Матір’ю собі за трон. Адже безліч разів зруйнований, він щоразу наново поставав із руїн. Його найбільша святиня – чудотворна ікона Божої Матері Гошівської, оригінал якої був втрачений, являє чуда і у своїй копії як свідчення того, що милість належить, звичайно, самій Пресвятій Богородиці і ще як особлива нагорода Божої Матері за вірність відданих Їй людей.

***

Свято-Преображенський, або як його називають у народі, Спасівський монастир у с. Гошеві виник на початку ХVІ ст., у неспокійні часи кривавих нападів на українські землі турків і татар. Через набіги та руйнування монахам доводилося кілька разів міняти місце свого проживання, і востаннє монастир було перенесено з урочища Чорний Ділок, розташованого біля підніжжя гори, на самий її вершечок, де він існує й до сьогодні. Тоді, в давнину український шляхтич Євстахій Шумлянський на власні кошти відбудував монастир і церкву Успіння Пресвятої Богородиці. Однак найвизначнішими фундаторами обителі була родина Гошовських, із якими пов’язана також поява тут чудотворного образу Божої Матері, відомого тепер як Гошівська Богородиця. Свого часу саме ікона принесла найбільшу славу монастирю як місцю щедрих ласк і благодатей, явлених Пресвятою Богородицею.

Паломництво - Гошів

Паломництво – Гошів

Саму назву «Ясна гора» місцевість, де був розташований монастир, отримала з часу появи тут у 1737 році чудотворного образу Божої Матері – копії знаної в цілій Європі ікони Ченстоховської Богородиці. На честь монастиря отців-паулінів у Ченстохові (Польща), де зберігалася ця ікона і який також називався Ясна гора, нова українська святиня почала називатися так само. Зрештою, назва ця мала символічне звучання – як місце сяяння невгасимої слави Божої Матері через численні милості, явлені тут.

За давнім переданням, ікона-копія Ченстоховської Богородиці опинилася у будинку шляхтича Миколи Гошовського, коли, втікаючи від лихоліття селянських повстань, тут шукали притулку доньки хорунжого Андрія Шугая з с. Хоробрів на Тернопільщині, який власне й привіз ікону з паломництва до Польщі. Якось під час пожежі в маєтку Шугаїв образ показав перше чудо: коли стіни будинку обвалилися, непорушною залишилася лише стіна, на який висіла не заторкнута вогнем ікона.

Вже у будинку Гошовських сталося друге чудо: образ засяяв яскравим світлом, а відтак на лику Пресвятої Богородиці з’явилися сльози. Чудо «плачу» засвідчили численні свідки, і родина Гошовських із побожного пієтету до святині передала ікону до Гошівського монастиря. Тоді ж митрополит Атаназій Шептицький офіційно проголосив ікону чудотворною. Адже вона буквально виливала свої милості на молільників: лише до кінця ХVІІІ ст. у монастирській книзі з’явилося понад 100 записів про різноманітні випадки зцілення, що сталися завдяки молитвам перед нею.
Із того часу Гошівський монастир відвідували численні паломники, він став одним із найбільших відпустових місць Галичини. Гошівську Богородицю в народі нарекли Царицею Карпат.

Протягом ХІХ та аж до 50-х років ХХ ст. Гошівська обитель пережила справжній розквіт. У 1840-х роках стараннями ігумена отця Юліана Мокрицького тут за проектом архітектора А.Мозера побудували великий мурований храм, монастир на 16 келій та двоповерхову дзвіницю. Прикрасами храму став вишуканий іконостас та проповідальниця, збудована у вигляді рибальського човна з фігурами «ловців людських душ» – апостолів Петра і Андрія – на той час архітектурна інновація для греко-католицьких церков. На задній стіні храму був намальований сонячний годинник, який у ясні дні показував точний час.

Монахи-василіяни провадили активну просвітницьку діяльність. Крім щорічний марійських відпустів, у монастирі гучно святкували 950-ліття Хрещення Руси-України та 900-ліття проголошення Пресвятої Богородиці покровителькою українського народу. Тоді ж ікону Гошівської Божої Матері реставрували, для неї виготовили золоті шати і корони.
Та після сумнозвісного 1946 року, коли внаслідок Львівського псевдособору УГКЦ опинилася в підпіллі, монастир розділив трагічну долю багатьох греко-католицьких святинь. Обитель закрили і розграбували, монахів заарештували та вивезли на Сибір, а в стінах святині утворили інтернат для неповносправних дітей.

День 1 червня 1950 року виявився найтрагічнішим у житті Гошівської обителі. Чудотворну ікону Божої Матері енкаведисти вилучили з монастиря, і з того часу відомості про неї пропали.

Паломництво - Гошів

Паломництво – Гошів

На щастя, збереглася перша копія Гошівської Богородиці, написана наприкінці ХІХ ст. 14 жовтня 2001 року цю ікону було урочисто перенесено до Ясногірського Гошівського монастиря. Та навіть збережений у копії, образ залишається благодатним і через молитви перед ним Пресвята Богородиця продовжує чинити численні чуда, зцілюючи християн від душевних і тілесних недугів.

28 серпня 2009 року, на свято Успіння Пресвятої Богородиці, з благословення Папи Римського Бенедикта ХVІ відбулася урочиста коронація образу Гошівської Божої Матері. Того ж року Марійський духовний центр у Гошеві був поєднаний зв’язком духовного споріднення з папською Базилікою Санта Марія Маджоре в Римі. Тому тут, в українському монастирі, можна отримати ті самі відпусти, що і в римській Базиліці Святої Марії Великої. День 5 серпня проголошено святом Гошівської ікони Божої Матері, це празник під час якого уділюється відпуст.

У 2009 році на Ясній горі була освячена велика новозбудована ротонда для проведення відпустових богослужінь на Марійській площі. Над входом до ротонди встановлене іконне зображення Гошівської Богородиці.
У Гошівському монастирі можна поклонитися також ще одній великій святині – тут зберігається частинка Животворящого Хреста Господнього, який у дар обителі передав Апостольський Престол. Реліквія зберігається в каплиці Гробу Господнього – одній зі стацій Хресної дороги.

Related Blogs

Відпуск з нагоди коронації Підкаменецької Богоматері
2.07.24 3 монастирі: Свята гора, Підгірці, Підкамінь Святогірський чоловічий монастир, Підгорецький монастир, камінь-велет і монастир у Підкамені, мальовничі гори Вороняки- Мальовнича вершина, яка належить до Вороняцьких гір і входить до...
Паломництво від Старуні до Погоні і Маняви
Відпустовий центр блаженного Симеона Лукача, монастир в Погоні, Манявський монастир, Блаженний камінь, карпатські панорами 29.06.24 програма Виїзд зі Львова (08:00) – Погоня (огляд монастиря, молитва до чудотворної ікони) – Старуня...
“Ми даємо їм інструмент для розкриття їхніх можливостей”: підсумки дитячих таборів “Вільні діти”
Шість заїздів по 10 днів та 240 дітей з Херсонської та Донецької області, які, попри пережиті жахіття війни, розвинули свій потенціал - такими є підсумки таборів, які проводив Патріарший Паломницький...