м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська,5, оф.212
тел.: (044) 541-03-60, (096) 330-96-79
м. Львів, вул. Руська, 10
вул. Хуторівка, 35-Б, оф.122
тел.: (096) 858-27-57, (063) 075-00-30

Чудотворна ікона Матері Божої Рудківської «ОДИГІТРІЯ»


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mh_post_meta' not found or invalid function name in /home/solom124/public_html/wp-includes/plugin.php on line 496

043iДана ікона Божої Матері з дитятком потрапила в Рудки у 1612 році. Саме тоді, спольщений дідич Рудок Єжи Чурило, подарував її для рудківського костелу (оскільки, на той час у Рудках не було церкви).

Згідно з переданням, Єжи Чурило повертався із своїм військовим загоном з Молдовії, де брав участь у битві з татарами і, де польські війська на чолі з військовим гетьманом Степаном Потоцьким понесли поразку. Окрилені перемогою татари своєю ордою нахлинули на Русь, знищуючи по дорозі край. Повертаючись із своїм загоном через Поділля, Чурило проїзджав через спалене село Залізниця і на попелищі від церкви знайшов чудом уцілілу ікону, на якій залишилися знаки від вогню та й взяв із собою. Коні, які везли на возі ікону проїзджаючи Рудками зупинилися і не хотіли зрушити з місця, тому шляхтич вирішив залишити ікону в Рудках. Незабаром розійшлася слава про чудотворність ікони. Багато людей від неї отримували зцілення й інші ласки.

Коли чуда стали дуже відомими, Львівський архиєпископ Ян Скарбек у 1727 році призначив комісію, яка дослідила ці чуда. Перемиський єпископ Олександр Фредро також призначив комісію. Зізнання складалися під присягою, а ці єпископи підтвердили дійсність чуд. Подібно підтвердив чуда Археиєпископ Львівський Вацлав Страковський, який  проводив у 1774 році візитацію парохії. 31 грудня 1917 року  Ватиканська Капітула дала дозвіл на урочисте коронування ікони. Однак, врочистостям завадила війна. Коронування відбулося 2 липня 1921 року.

Під час переселення польського населення Рудок ікона була вивезена до Польщі. Спочатку вона зберігалася у Перемиській духовній семінарії, а 17 травня 1968 року ікону перенесли до села Ясеня біля Устрик Долішніх і знову коронували. У  Ясенях ікона перебувала до 1992 року. Після реставрації її було викрадено. 1995 року копію ікони привезли до Рудок і коронували. 1 липня 2001 року громадами УГКЦ і УАПЦ проведено празник на честь ікони і її копію, яку виготовив місцевий художник Ігор Пукач, поміщено в новій каплиці під назвою Каплиця Злагоди.

Ікона Божої Матері Рудківської  відноситься до іконографічного типу ОДИГІТРІЯ (Провідниця). Мистецтвознавці датують її початком ХIV століття. Довкола Богородиці зображено пророків, які тримають в руках символи – праобрази Діви Марії і свитки, де кирилицею із Старого Завіту записані цитати, які провіщають народження Месії від Діви Марії; внизу зображено пісноспівців Новозавітної Церкви у ценрі з праведними батьками Діви Марії Йоакимом та Анною. Ікона мальована у візантійському стилі майстрами галицької школи. Як кириличні надписи, так і символіка вказують, що вона є українською. Подібних ікон ОДИГІТРІЇ з пророками було багато на той час у Перемиській Єпархії східного обряду. І деякі з них збереглися у Львівськом Національному і Сяноцькому музеях.

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (31 голоси, середня оцінка 5.00 із 5)
Loading...