Александруполіс: між Сходом і Заходом

Александруполіс: між Сходом і Заходом

Греція – країна із давніми пам’ятками, які відображають її високий культурний рівень та філософську основу цього. Греція – це давня європейська торговиця та морські ворота Європи, на якій були представлені товари та фрагменти життя торговців із усього світу. Сьогодні ж це країна, яка відкрита до великої кількості туристів та збудована їхнім досвідом, вираженим у враженнях, […]

Греція – країна із давніми пам’ятками, які відображають її високий культурний рівень та філософську основу цього. Греція – це давня європейська торговиця та морські ворота Європи, на якій були представлені товари та фрагменти життя торговців із усього світу. Сьогодні ж це країна, яка відкрита до великої кількості туристів та збудована їхнім досвідом, вираженим у враженнях, захопленнях та радощах відкриття нових граней нашої планети. Яскравим вираженням такої полікультурності та відкритості є північне місто Александруполіс.

Місто Александруполіс було засноване ще 334 року до Р. Хр. Александром Македонським і назване у його честь. Дослівно назва міста перекладається як «Александрове місто». Про це розповідає давньогрецький історик Плутарх. У період османського завоювання місто позначалося на картах як Дедеагач на честь турецького дервіша Деде. Проте, не захоплива історія злетів та розквіту, занепадів та відновлення сьогодні цікавить мандрівників з усього світу.

Сьогодні Александруполіс – це доволі сучасне та інноваційне місто із населення близько 58 тис. осіб, яке шанує свою історію та культуру. Водночас воно є столицею нома Еврос, що розташований у регіоні Східної Македонії та Фракії, грецьким портом на узбережжі Егейського моря, залізничною станцією із однойменною назвою та небесними воротами завдяки Міжнародному аеропорту Дімокрітос. Це свідчить про інтенсивний рух міста та бурхливість тутешнього життя. Це й не дивно, адже цьому спричинилося географічне розташування – перехрестя між Грецією, Європою і країнами Середземномор’я, Азією та Причорномор’ям. Саме тому Александруполіс часто називають «воротами між Сходом і Заходом».

Основною пам’яткою та символом міста є Маяк, що у 2013 році був визнаний пам’яткою культурної спадщини. Він розташований на міській набережній (вул. Мегалу Александру). Звели його у 1850 році на західній стороні міської гавані, щоб полегшити морське прибуття до берега місцевих моряків, які подорожували в район Геллеспонта. Задля кращої видимості розташували маяк на циліндричному постаменті висотою 27 метрів від середнього рівня моря і 18 метрів від землі. Це зводить його на п’єдестал як один із найвищих маяків у Греції. Працює маяк від електрики. Його відмінною та водночас унікальною особливістю є світловий промінь, що досягає 24 морських миль (приблизно 44 км) і три білих мигання кожні 15 секунд.

Ще одним знаковим місцем для місцевих мешканців є печера Циклопа. Вона розташована в Макрі і є відомою печерою циклопа Поліфема за місцевою народною традицією. Історія її заселення триває ще з періоду неоліту (близько 4500 до Р.Хр.). Тому відвідини печери Циклопа – це повернення не тільки до витоків європейської історії, але до витоків всього людства.

Mesimbria-Zone — це археологічна пам’ятка за 20 км від Александруполіса. Тут знайдено ряд монет і руїн стародавнього міста, ймовірно Зони. Це була одна з колоній-фортець Самофракії, яка процвітала у V-IV століттях до Різдва Христового. Важливими спорудами є: святилище Деметри, храм Аполлона, фортифікаційна стіна, обнесене стіною поселення елліністичних років, цвинтар і резиденції. Примітно, що тут також можна спостерегти низку амфор, які, ймовірно, використовувалися як гідроізоляційна система.

Александруполіс приваблює туристів не лише внутрішніми принадами, але й красою передмістя. Селище Ферес, у якому знаходиться давній монастир Богородиці Мироспасительниці (Панагії Космосотиріси), побудований у 1152 році, візантійський акведук і оригінальний Великий Фонтан – це must see для кожного, хто сюди приїхав. Адже побувати тут – це не лише познайомитися із стародавньою грецькою культурою, але і стати частиною цієї європейської історії, увібравши у себе її філософію та духовність.

Ще одне надзвичайно важливе та унікальне селище поблизу Александруполіса – селище Суфліс. Воно вражає у саме серце усіх мандрівників будинком грецької Фракії – особняком Брика. Не менш цікавим є будинок Калеси, перетворений в муніципальний ксенонас (традиційний грецький готель), а також фабрика шовку Тзивре Суфліоса. Натомість у селищі Дідімотіхо можна віднайти візантійську фортецю Калі і Пифійський замок, що виділяються захопливою військовою архітектурою.

У районі Платанонорос Маістру, що на схід від міста, у сучасному інноваційному будинку, створеному у повній гармонії з навколишнім середовищем, розташований Музей природної історії м. Александруполіс, де представлена екосистема цього регіону та всієї Греції. Не оминули тутешні мешканці і глибокої духовності свого міста, тому також тут постав церковний музей, розташований у неокласичній будівлі 1909 року. Кожен мандрівник має тут змогу доторкнутися до церковної традиції та історії Східної та Північної Фракії. І якщо вже ми говоримо про музеї, то Етнологічний музей народної творчості, що розповідає про культуру Фракії, може стати ще однією зупинкою у туристичному маршруті. Тут ви знайдете одяг, музику та предмети культу, кондитерські вироби, бронзовий та фаянсовий посуд, текстиль, засоби для обробітку землі давніх фракійців.

17 км на північ від міста, поблизу селища Авантас, розташована непересічна печера Агіон Феодорон, всередині якої висічена каплиця з унікальними візантійськими фресками.

Окрім того, цей регіон позначений пам’ятками османського завоювання Греції. Однією із них є найбільша і, одночасно, перша, побудовану турками на європейській землі, мечеть на Балканах.

Шанувальники природи та любителі спокійних прогулянок будуть у захваті від лісу Дадія, і знаменитої дельти Евроса з рідкісною флорою і фауною: понад 300 видів рослин, 40 видів ссавців, 28 видів плазунів і 46 видів риб та 320 видів птахів.

Ну, а на завершення вашого шляху на вас завжди чекає відпочинок на термальних джерелах Траянуполіса. Знаходяться за 14 км від міста Александруполіса і є одними з найвідоміших гарячих джерел в регіоні з давніх часів. За часів Османської імперії тут розташовувалися лазні (хамами), про що сьогодні свідчать руїни XVI століття. У 1964 році на місці археологічних розкопок було відновлено сучасні засоби для банної терапії та позотерапії, які офіційно визнані грецькою державою за свої лікувальні властивості і вважаються одними з найважливіших у Греції.

Отож, Александруполіс – це не лише географічна місцевість із великою кількістю пам’яток давньої історії та сучасної культури. Александруполіс – це гостинність європейської цивілізації, обширний світогляд людей Середземномор’я, шанобливість мешканців континенту Азії, унікальні краєвиди Причорномор’я. Якщо ви прагнете відкрити для себе Грецію, то увійдіть у ворота між Сходом і Заходом. Але ми не обіцяємо, що після цього ви забажаєте повернутися назад.

Іван Вихор

Related Blogs

Posted by admin | 27.11.2022
5 порад, як підготуватися до Різдва з користю для душі
Українська Греко-Католицька Церква протягом літургійного року має чотири пости, серед яких — Чотиридесятниця, або так званий Великий піст, Пилипівка або Різдвяний піст, Успенський та Петрівка. Кожен із них встановлений Церквою...
Posted by admin | 27.11.2022
Готуємося до Різдва. Що каже Церква про піст та духовну віднову?
Різдвяний піст триває від наступного дня літургійного спомину святого апостола Филипа, від якого й отримав свою другу назву – Пилипівка, і до навечір’я Різдва Господа і Спаса нашого Ісуса Христа,...
Posted by admin | 27.11.2022
Патріарший паломницький центр почав евакуацію з Херсона
Завдяки підтримці Патріаршої фундації «Мудра справа» та небайдужим благодійникам Патріарший паломницький центр розпочав евакуаційні рейси із нещодавно деокупованого Херсона. За словами менеджерки Патріаршого паломницького центру Альбіни Бріліантової, ситуація в Херсоні...