Собор Святої Софії у Римі – один із найвизначніших храмів Української Греко-Католицької Церкви поза межами України.
Навколо храму гуртується українська спільнота: увесь комплекс складається із церкви, крипти, Українського католицького університету та музею Патріарха Йосифа Сліпого. Війна ж перетворила територію собору на справжній гуманітарний штаб, де щоденно проводиться збір допомоги для України, приймають біженців та їхні сім’ї, творять молитва за перемогу українського народу.
Адже саме такою є місія собру - бути «символом знищених українських храмів Божих, свідків нашого прадідівського християнства - Святої Софії в Києві і Святого Юра у Львові!» (із «Заповіту» патріарха Йосифа Сліпого). Пропонуємо Вашій увазі кілька цікавих фактів про унікальний собор Святої Софії в Римі.
1. Будівничим собору Святої Софії став Патріарх Йосиф Сліпий
Відразу після 18 років заслання у сибірських поселеннях і прибуття до Риму, патріарх Йосиф розпочав збір коштів на побудову української церкви у Римі.
2. Архітектурний стиль собору Святої Софії взяв за прообраз первісну будівлю Софії Київської
Прообразом для храму стали давні плани первісної будівлі Київської Софії — п'ятибанної тринавної церкви в українському неовізантійському стилі. Адаптувати їх у сучасній побудові взявся італійський архітектор Лючіо ді Стефано.
3. Кошти на побудову храму святої Софії жертвували українці зі всього світу.
Будівництво собору Святої Софії тривало понад два роки – з червня 1967 року до 27 вересня 1969 року. Кошти на це жертвували українці з усього світу, тому храм справді можна назвати «народним».
4. Під головним престолом собору знаходяться мощі св. Климента.
Посвячення собору відбулося 27-28 вересня 1969 року. Чин здійснив Блаженніший Патріарх Йосиф та сімнадцять владик з усього світу у присутності тодішнього папи Павла VI. Більше того, Папа переніс у собор із базиліки Святого Климента частину мощей св. Климента І і поклав їх під головний престіл, де вони знаходяться і до сьогодні.
5. Внутрішні стіни храму повністю покриті мозаїкою авторства Святослава Гординського.
Усередині немає жодного клаптика стіни без мозаїки. Мистецьке оздоблення собору, як мозаїк, так і вітражів, розробив Святослав Гординський, а мозаїчні роботи виконала школа Марка Тулія Монтічеллі. Також варто підкреслити, що увесь план декоративного наповнення храму був укладений особисто патріархом Йосифом.
6. У 1985 році Gапа Іван Павло II присвоїв собору кардинальський титул із назвою «Санта Софія на Віа Боччеа».
Першим номінантом став Мирослав Іван Любачівський, другим – Любомир Гузар. Водночас декретом від 21 січня 1998 року храм було піднесено до рівня малої базиліки.
7. Щоб увійти у храм, потрібно переступити через чотири мармурових сходинки.
Їхнє число невипадкове, адже вони символізують чотири моральні чесноти: розсудливість, справедливість, мужність і стриманість.
8. У крипті собору спочивають останки єпископів УГКЦ
Серед них - Галицький митрополит Йосиф Сембратович, архиєпископ Іван Бучко, владика Стефан Чміль, духовний батько теперішнього Папи Франциска, та владика Іван Хома.
До здобуття Україною незалежності, у храмі спочивали тлінні останки патріарха Йосифа.
9. 28 січня 2018 року Папа Франциск особисто відвідав собор Святої Софії у Римі, де зустрівся з українськими мігрантами.
Після цього візиту у Ватикані випустили листівку з мозаїками цього собору, «щоб показати красу вашого храму цілому світові». Листівки присвятили часу Великого посту, всередині помістили розпорядок великопосних реколекцій для працівників різних дикастерій ватиканської курії.
10. На території комплексу знаходиться унікальний пам’ятник Тарасові Шевченку в образі давньогрецького мислителя.
А на площі перед собором знаходиться водограй із скульпторою «Три ангели», авторства італійського скульптора Уґо Мацеї.
11. Серед інших священників у соборі служить українським вірним випускник Київської Трьохсвятительської духовної семінарії.
Отець Дмитро Кудін - віцеректор прокатедрального собору святої Софії.Собор Святої Софії знаходиться у XIV районі міста Риму, на вулиці Віа Боччеа, 478.