Чудотворна ікона Матері Божої Рудківської «ОДИГІТРІЯ»

043iДана ікона Божої Матері з дитятком потрапила в Рудки у 1612 році. Саме тоді, спольщений дідич Рудок Єжи Чурило, подарував її для рудківського костелу (оскільки, на той час у Рудках не було церкви).

Згідно з переданням, Єжи Чурило повертався із своїм військовим загоном з Молдовії, де брав участь у битві з татарами і, де польські війська на чолі з військовим гетьманом Степаном Потоцьким понесли поразку. Окрилені перемогою татари своєю ордою нахлинули на Русь, знищуючи по дорозі край. Повертаючись із своїм загоном через Поділля, Чурило проїзджав через спалене село Залізниця і на попелищі від церкви знайшов чудом уцілілу ікону, на якій залишилися знаки від вогню та й взяв із собою. Коні, які везли на возі ікону проїзджаючи Рудками зупинилися і не хотіли зрушити з місця, тому шляхтич вирішив залишити ікону в Рудках. Незабаром розійшлася слава про чудотворність ікони. Багато людей від неї отримували зцілення й інші ласки.

Коли чуда стали дуже відомими, Львівський архиєпископ Ян Скарбек у 1727 році призначив комісію, яка дослідила ці чуда. Перемиський єпископ Олександр Фредро також призначив комісію. Зізнання складалися під присягою, а ці єпископи підтвердили дійсність чуд. Подібно підтвердив чуда Археиєпископ Львівський Вацлав Страковський, який  проводив у 1774 році візитацію парохії. 31 грудня 1917 року  Ватиканська Капітула дала дозвіл на урочисте коронування ікони. Однак, врочистостям завадила війна. Коронування відбулося 2 липня 1921 року.

Під час переселення польського населення Рудок ікона була вивезена до Польщі. Спочатку вона зберігалася у Перемиській духовній семінарії, а 17 травня 1968 року ікону перенесли до села Ясеня біля Устрик Долішніх і знову коронували. У  Ясенях ікона перебувала до 1992 року. Після реставрації її було викрадено. 1995 року копію ікони привезли до Рудок і коронували. 1 липня 2001 року громадами УГКЦ і УАПЦ проведено празник на честь ікони і її копію, яку виготовив місцевий художник Ігор Пукач, поміщено в новій каплиці під назвою Каплиця Злагоди.

Ікона Божої Матері Рудківської  відноситься до іконографічного типу ОДИГІТРІЯ (Провідниця). Мистецтвознавці датують її початком ХIV століття. Довкола Богородиці зображено пророків, які тримають в руках символи – праобрази Діви Марії і свитки, де кирилицею із Старого Завіту записані цитати, які провіщають народження Месії від Діви Марії; внизу зображено пісноспівців Новозавітної Церкви у ценрі з праведними батьками Діви Марії Йоакимом та Анною. Ікона мальована у візантійському стилі майстрами галицької школи. Як кириличні надписи, так і символіка вказують, що вона є українською. Подібних ікон ОДИГІТРІЇ з пророками було багато на той час у Перемиській Єпархії східного обряду. І деякі з них збереглися у Львівськом Національному і Сяноцькому музеях.

Радимо переглянути

24.12.2021
Ікона «Це Мати Твоя»: відновлена святиня міста Коломия
Передмова з історії 1635 рік. Польський шляхтич Міхал Єжи Станіславський дарує «Товариству Вервиці», заснованому при домініканському монастирю у Коломиї, ікону. Вона була написана як копія Ченстоховської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці....
15.12.2021
Станіславівська чудотворна ікона Матері Божої Ласкавої: чуда, які продовжуються і сьогодні…
Жовтень 2016 року. Івано-Франківськ. Пані Леся у лікарні дізнається страшну для себе та своєї родини звістку - ознаки неповного міхурцевого занеску. Це передраковий стан. Воно може спровокувати найнебезпечнішу із усіх...
22.05.2021
(Рус) Реставрація Чудотворної ікони Чернівецької Божої Матері
Реставрація Чудотворної ікони Чернівецької Божої Матері На реставрацію ікону передано 30 серпня 2019 року. За першим оглядом ікони було виявлено, що ікону кілька разів перемальовували, вірогідно всього в другій половині...