Харран: ми усі народилися тут

Харран: ми усі народилися тут

1650-ті роки до Різдва Христового. Давня область Шумер, всіяна містами-державами.  Ур Халдейський як портове місто занепадає. Сталося це через постійні сутички між містами. На їхньому тлі аморійські правителі Вавилону поволі переманюють купців та подорожніх, ведучи свою столицю до небаченого процвітання та добробуту. Із одного містечка-держави Ур Халдейський до міста Харран направляється велика сім’я Тераха. Він […]

1650-ті роки до Різдва Христового. Давня область Шумер, всіяна містами-державами.  Ур Халдейський як портове місто занепадає. Сталося це через постійні сутички між містами. На їхньому тлі аморійські правителі Вавилону поволі переманюють купців та подорожніх, ведучи свою столицю до небаченого процвітання та добробуту. Із одного містечка-держави Ур Халдейський до міста Харран направляється велика сім’я Тераха. Він не єдиний, хто шукає кращого життя для своєї родини. Великі натовпи людей покидають колись настільки багате і відоме місто Ур.

Насправді, перед Терахом постав вибір шляху. Середземномор’я, куди уся сім’я направилася із Шумера, знаходилося за 500 миль на захід від Ура. Якщо йти увесь час прямо на захід, то приходиться перетинати північну частину Аравійської пустелі. А це доволі небезпечно під час подорожі із дітьми. Тому Терах вирушає іншим шляхом: вздовж річок на північний захід, а потім повертає на південь і обходить Аравійську пустелю величезним півколом, подолавши відстань понад тисячу миль. Очевидно, що шлях стає довшим, проте безпечнішим та надійнішим. Подорожній йшов через родючу заселену територію і міг сподіватися, що не залишиться в дорозі без запасів продовольства. Саме тому цей шлях звався Родючим Півмісяцем.

Саме так у біблійній історії з’являється місто Харран. Це крайня точка на півночі Родючого Півмісяця. Місцевість, у якій Терах, батько знаного трьом світовим релігіям Авраама, знайде свій спочинок. Місто, у якому сам Авраам залишиться жити упродовж кількох років. Місто, із якого Авраам вийде у захоплюючу мандрівку віри разом із Богом, який його покликав. Ту подорож, в якій ми, всі ми – євреї, мусульмани та християни – все ще йдемо.

Коли ми говоримо про Бога, про віру, про долю, відданість, монотеїзм, богослов’я, прихильність, пророцтво – все почалося тут.

Тут Авраам вибрав Бога, а Бог обрав Авраама.

Ось джерело того, що об’єднує нас усіх на цій землі, земля Авраама!

Саме тому сьогодні тисячі мандрівників повертаються до цих витоків біблійної історії задля того, щоб розпочати і свою мандрівку віри та близьких стосунків із Богом. Мандрівку, наповнену неймовірною красою навколишньої природи, несподіваними відкриттями себе та своєї віри, захоплюючими враженнями від історії, яка тут проявляється у кожному міліметрі землі. Адже містові 5 тисяч років і саме тут народилася одна із перших у світі цивілізацій!

Цікаво, що із шумерської мови «харан» означає «подорож, перехрестя доріг». Місто Харан увійшло в історію не просто як місце, про яке можна сказати: «тут ночував Аврам». Це місто, де сталися три драматичні битви. Тут був важливий бастіон ассирійської держави, і, коли ця держава впала, саме в Харрані залишалися її останні війська, поки місто не було остаточно зруйноване. Харран був відомий римлян як Карри. У цьому місці 53 р. до Р. Хр. римська армія під проводом Красса зазнала поразки від парфян, що поклало коней розширення імперії. У 296 році тут відбулася ще одна драматична битва, в якій перси завдали поразки римському імператору Галерію.

Харран сьогодні є поселенням, у якому на руїнах славного міста відтворено будиночки з глини конічної форми. Конусоподібні дахи нагадують мандрівникам бджолині вулики. Така дивна форма даху обрана неспроста! У таких помешканнях не так спекотно в літні місяці, коли температура повітря перевищує 50 градусів. А вночі, коли температура падає, вони зберігають тепло. Варто зазначити, що будиночки-«бджолині вулики», як і все місто Харран, перебувають під державною охороною, як безцінна історична перлина краю.

Отож, чи Ви захоплюєтеся розвитком давніх цивілізацій та історичним корінням нашої, чи прагнете зануритися у роздуми над своїм життям та глибини свого серця, а чи бажаєте розпочати захопливу мандрівку віри на зразок Авраама, зачинателя трьох світових релігій, Харран – це саме те місце, де Ви можете усе це віднайти. Харран – це «перехрестя доріг» світової історії та історії взаємин Бога із людиною, яке потребує вплетення і Вашої особистої історії.

о. Іван Вихор

Related Blogs

Posted by admin | 27.11.2022
5 порад, як підготуватися до Різдва з користю для душі
Українська Греко-Католицька Церква протягом літургійного року має чотири пости, серед яких — Чотиридесятниця, або так званий Великий піст, Пилипівка або Різдвяний піст, Успенський та Петрівка. Кожен із них встановлений Церквою...
Posted by admin | 27.11.2022
Готуємося до Різдва. Що каже Церква про піст та духовну віднову?
Різдвяний піст триває від наступного дня літургійного спомину святого апостола Филипа, від якого й отримав свою другу назву – Пилипівка, і до навечір’я Різдва Господа і Спаса нашого Ісуса Христа,...
Posted by admin | 27.11.2022
Патріарший паломницький центр почав евакуацію з Херсона
Завдяки підтримці Патріаршої фундації «Мудра справа» та небайдужим благодійникам Патріарший паломницький центр розпочав евакуаційні рейси із нещодавно деокупованого Херсона. За словами менеджерки Патріаршого паломницького центру Альбіни Бріліантової, ситуація в Херсоні...