Кайсері: «культурний екстрим»

Кайсері: «культурний екстрим»

Контрасти. Вони вражають нашу уяву та залишають відбиток у пам’яті на все життя. А як щодо контрастів природи? Здається, що природний цикл є гармонійним та впорядкованим, а тому тут не може бути протиріч. Насправді, у світі не так багато місць, які можуть похвалитися культурним відпочинком та екстремальним катанням «в одному флаконі». А якщо сюди ще […]

Контрасти. Вони вражають нашу уяву та залишають відбиток у пам’яті на все життя. А як щодо контрастів природи? Здається, що природний цикл є гармонійним та впорядкованим, а тому тут не може бути протиріч. Насправді, у світі не так багато місць, які можуть похвалитися культурним відпочинком та екстремальним катанням «в одному флаконі». А якщо сюди ще додати краєвид із згаслого вулкану, що покритий льодовиком? Вважаєте, що це неможливо? Тоді чекаємо на вас у давньому турецькому місті Кайсері! Старовинна мусульманська архітектура, вже зруйнована Василіада, яка продовжує жити у пам’яті християн, гора Ерджієс, яка донедавна була вулканом, а сьогодні на своїй північній стороні сховала справжній льодовик, гірськолижний курорт, якісно спроєктований спеціалістами зі Швейцарії та Австрії – усе це Кайсері! Але давайте про все поступово.

Крок перший: прогулянка містом

Серед мандрівників є окремий тип людей, які не люблять проходити відомими та популярними маршрутами. Це люди, які до опівночі можуть блукати вуличками незнаного міста у пошуках пам’ятних місць та цікавих людей. Така прогулянка не зобов’язує поспішати, витримувати черги чи діяти за розкладом. Саме тому її обирають люди, які люблять свободу та розмірений темп мандрівок.

Чому ми розпочали із розміреності? Кайсері – це давнє місто із багатою історією. У давнину воно було відоме як Мазака, доки у 17-18 рр. від Р. Хр. не було перейменоване на честь імператора Тіберія у Кесарію. Так-так, це саме та Кесарія Каппадокійська, яка знана християнам як осідок одного із найбільших святителів Церкви Василія Великого. Це саме те місто, де була побудована відома Василіада – церковний комплекс, що складався із церкви, дитячого будинку, будинку для людей похилого віку та лікарні з лепрозорієм. Сьогодні від нього не залишилося навіть руїн. Проте, залишилася вдячна пам’ять. Така ж доля спіткала більшість стародавніх церков. Адже у 1080 році Кесарія була завойована турками-сельджуками, які добре постаралися, щоб надати їй іншого релігійного вигляду. Більшість мусульманських пам’яток того часу збереглися і до сьогодні, тому й радують око мандрівникам та прочанам.

Найбільш знаною архітектурною перлиною міста Кайсері є монументальна, виконана з чорного вулканічного базальту цитадель, яку місцеві жителі називають хісар або калє. Закладення цієї фотреці сталося ще в VI ст., але сучасного вигляду вона набула вже після подвійної сельджукської реконструкції 1224 р. і 1486 р. На території цитаделі розміщена діюча мечеть. Сьогодні цитадель вирує життям, адже у стародавніх стінах розмістилися новітні купці зі своїми пропозиціями. Як же без базару на вулицях турецького міста? Тут варто згадати і про їжу, адже гастрономія Кайсері невіддільна від її культури. Різноманітні традиційні страви з м’яса, такі як манти та яглама (yağlama) – обов’язкові для скуштування. А місцеві заклади та магазинчики прямо на вулиці вам це радо запропонують.

Окрім того, Кайсері – потужний центр меблевої промисловості, який займає близько 40% внутрішнього ринку. Тут виробляють панелі для сонячних батарей, різноманітні будівельні матеріали, електроніку, тощо.

Навпроти цитаделі неможливо не помітити величний комплекс Хунат Хатун. Цей комплекс звели на честь Махпері Хатун, коханої дружини сельджукського султана Ала ад-Діна Кей-Кубади, ще на початку 13-го століття. Саме тут розмістилася найбільша на теперішній час мечеть сельджуків в Анатолії. Окрім неї, комплекс творять старовинний хамам та медресе – мусульманська школа. Натомість, мінарет мечеті був зведений лише у XIX столітті. Також заслуговує на увагу постамент тюрбе, виготовлений з  мармуру.

Де б ви не блукали містом Кайсері, ви обов’язково натрапите на розкидані по всьому місті старі мавзолеї. Найкрасивішии із них вважається Денер Кюмбет (друга половина XIII ст.), що перекладається як мавзолей, який обертається. Ілюзію обертання усипальниці створюють 12 однакових арочних фасадів. Саме тюрбе невелике за розмірами, але розкішно прикрашене.

Як же, будучи у Кайсері, не звернути у Гюпгюпоглу конаги – османський особняк османського паші XV століття. Зараз у ньому розташовується етнографічний музей. Тут ви зможете дотикнутися до повсякденної культури турків-сельджуків та відчути себе середньовічним пашою чи хюрем.

Однак, на цьому прийшов кінець прогулянці, бо варто переходити до більш природного відпочинку. І тут Кайсері не підводять своїх мандрівників.

Крок другий: блукання на природі

З багатьох точок міста Кайсері вам буде видно вулкан Ерджієс. Точніше, згаслий вулкан. Востаннє він вивергався у 6880 році до н.е. Це стратовулкан, який давно завмер, але від того не став менш привабливим. Особливо це стосується любителів неймовірних пейзажів, сходів-заходів сонця, а з 1990-х років – й лижного відпочинку. Найвища точка вулкану Ерджієс – 3917 м. Насправді, це вже над хмарами. Ця гора – одна з найвищих у центральній Анатолії. Її вік – 30 млн років.

Давньогрецький письменник Страбон у свій час зазначав, що в гарну ясну погоду з вершини Ерджієса можна побачити відразу два моря – Чорне на півночі і Середземне море на півдні. Як ми вже згадували, на північному схилі вулкану ще досі є льодовик, тому сніг на вершині можна побачити навіть улітку.

Колись саме до цього вулкану простягалася славнозвісна Римської імперія. А за годину їзди звідси знаходиться історична місцевість Каппадокія з неймовірними природними пейзажами, повітряними кулями для огляду всього та багатою історією.

Також вулкан Ерджієс називають батьком каппадокійських рельєфів та загадкових «будиночків фей». Відомі печери та долини Гьореме – це справа його рук, чи пак лави. Тому для мандрівників, які втомилися оглядати творіння людських рук, пропонуємо творіння рук вулкана та його розпеченої колись лави. Природа тут справді унікальна і неповторна.

Крок третій: екстремальне катання на лижах

На Ерджієсі насправді є де розігнатися. Найновіший гірськолижний курорт, спроєктований автрійської компанією за $1 млн та запущений лише у 2011 році. Загальна протяжність лижних трас складає 102 км. Їх тут 34 різної складності: сині, червоні, чорні. Також схили оснащені 18 різними підйомниками, за допомогою яких можна добратися у будь-яку точку для спуску. Найвища точка зони для катання розташована на висоті 3400 метрів. На ній ви вже дивитеся на хмари згори вниз, а не так, як звикли. Аби катання було комфортним за будь-яких погодних умов, на вулкані встановили 154 машини для створення штучного снігу. Однак, вони використовується не так вже й часто. Льодовик на північному схилі подбав про температуру для збереження снігу. Цього року сезон катання триває від початку грудня до кінця березня (до пандемії було з листопада по травень).

До речі, ціни на скіпаси доволі привабливі. Також діє єдина картка на всі підйомники, а вартість визначається за кількістю підйомів за передоплатою. Як звично, чим більше підйомів купуєте, тим дешевша вартість одного. За один підйом для дорослого – 17 турецьких лір (близько 66 грн) та 14 – для дітей до 12 років (близько 55 грн). Доступні опції – 7, 14, 30, 50, 100 та 200 підйомів.

***

Кайсері – це той вид відпочинку та подорожей, які буде до смаку усім мандрівникам. Якщо ви полюбляєте піші прогулянки серед архітектурних перлин давнини – то вам у Кайсері. Якщо ви любитель блукання на природі та огляду неймовірних краєвидів – то вам на вулкан Ерджієс. Якщо ж ви прагнете екстремального відпочинку, щоб аж захоплювало дух – то вам на гірськолижний курорт на вулкані Ерджієс. Тому не роздумуйте про те, що вам більше до вподоби, а відкрийте відразу три можливості із турецьким містечком Кайсері.

о.Іван Вихор

Related Blogs

Posted by admin | 27.11.2022
5 порад, як підготуватися до Різдва з користю для душі
Українська Греко-Католицька Церква протягом літургійного року має чотири пости, серед яких — Чотиридесятниця, або так званий Великий піст, Пилипівка або Різдвяний піст, Успенський та Петрівка. Кожен із них встановлений Церквою...
Posted by admin | 27.11.2022
Готуємося до Різдва. Що каже Церква про піст та духовну віднову?
Різдвяний піст триває від наступного дня літургійного спомину святого апостола Филипа, від якого й отримав свою другу назву – Пилипівка, і до навечір’я Різдва Господа і Спаса нашого Ісуса Христа,...
Posted by admin | 27.11.2022
Патріарший паломницький центр почав евакуацію з Херсона
Завдяки підтримці Патріаршої фундації «Мудра справа» та небайдужим благодійникам Патріарший паломницький центр розпочав евакуаційні рейси із нещодавно деокупованого Херсона. За словами менеджерки Патріаршого паломницького центру Альбіни Бріліантової, ситуація в Херсоні...