Назарет: місце, яке облюбував Бог для життя

Назарет: місце, яке облюбував Бог для життя

Це місто, яке прославилося на увесь світ завдяки біблійним історіям. Проте, у цих історіях воно мало не надто хорошу славу. Це місто, яке прагне відвідати кожен, хто хоча би раз відкривав Святе Письмо. Тому й не дивно, що воно вважається третім за популярністю відвідин після Єрусалиму та Вифлеєму. Це місто, у якому під час свого […]

Це місто, яке прославилося на увесь світ завдяки біблійним історіям. Проте, у цих історіях воно мало не надто хорошу славу. Це місто, яке прагне відвідати кожен, хто хоча би раз відкривав Святе Письмо. Тому й не дивно, що воно вважається третім за популярністю відвідин після Єрусалиму та Вифлеєму. Це місто, у якому під час свого земного життя найбільше часу провів сам Бог – Ісус Христос. Як же не хотіти побувати на цій благословенній землі?

Сьогоднішній Назарет знаходиться на півночі Ізраїлю, у провінції Галилея. За 25 км знаходиться відоме Галилейське море, яке насправді є озером та отримало таку назву через свій обшир. Його довжина становить 23 км, а ширина – 11 км, що спричиняє довжину берегової лінії близько 55-60 км. Справді, море серед каміння та пісків. Хоча саме воно, зрошуючи навколишні ґрунти, дозволяє пробитися оазам рослинності, а відтак життя.

Повертаючись до навколишньої природи міста Назарет, варто підкреслити, що він побудований у величезній западині. Це значить, що навколо його оточують кам’яні стіни пагорбів заввишки 500 м. Очевидно, що кожен мандрівник, який підійметься на їхні вершини, втратить мову від навколишніх краєвидів.

Мабуть, Назарет у голові кожного туриста відразу асоціюється із християнством. Проте, змушені вас здивувати: 60% населення міста становлять мусульмани. Окрім того, саме у цьому місті проживає найбільша кількість арабів в Ізраїлі.

Найбільш прославленою пам’яткою міста є собор Благовіщення Пречистої Діви Марії. Хоча, його важко назвати серцем міста. Адже найбільш жваво бурлить життя на назаретському базарі. Можливо, це спричинено строкатістю місцевого населення, а може, їхніми торгівельними пропозиціями та уміннями. Хто зна. Це один із найбільших ринків в Ізраїлі. Водночас це своєрідний лабіринт мальовничих провулків, які заманюють мандрівників настільки, що вони й забувають про інші пам’ятки міста. Цікаво також те, що більшість привабливих місць Назарету сьогодні можна побачити просто прогулюючись між прилавками торговців цього базару. До прикладу, собор Благовіщення, про який ми вже згадували, знаходить при вході на торговище. Відтак на головній базарній вулиці розташована католицька церква східного обряду, що називається «Синагога». Хто б міг таке уявити? Правдоподібно, її назва походить від розташування на місці синагоги, яку відвідував Ісус. Тут же можна натрапити на францисканську церкву Менза Крісті. Натомість, у глибині ринку ховається найстаріша мечеть міста – Біла мечеть. Вона збудована на початку ХІХ ст.

Ну що ж, вирушаємо у мандрівку мальовничими вуличками назаретського базару? Тоді, бережіть телефони, чи пак, плівку! Адже враження і захоплення гарантовані.

Храм Благовіщення Пречистої Діви Марії

Це високий, 55-метровий собор, який притягує погляд мандрівників із будь-якої точки міста. На перший погляд, перед нами міцна фортеця з міцними широкими мурами і бетонним куполом у самому центрі міста. Такий собі прихисток від спеки дня та гамірного міста. Насправді, цим мурам є що захищати. Адже всередині церковного комплексу знаходиться справжня святиня. Це – грот Благовіщення, у якому архангел Гавриїл звістив Діві Марії про її материнство та майбутнє народження Божого Сина. Це місце саме того «так», яке змінило хід історії усього людства. Саме тому це місце часто стає моментом переміни того, хто у нього заходить. Воно віддавна заманювало імператорів Візантії, хрестоносців та паломників з усіх точок земної кулі. Це дозволило оздобити увесь комплекс мозаїками, подарованими католицькими спільнотами різних країн. Внутрішнє оздоблення просто вражає своєю елегантністю та витонченістю, тут є і керамічні барельєфи, і тонка мозаїка, і чудові фрески. У результаті, перед нашими очима відкривається неймовірної краси церковний комплекс, у якому поєднується давня архітектура та залишки старих церков із сучасним церковним дизайном.

Католицька церква східного обряду «Синагога»

Синагога – це місце, де єврей слухав, вивчав та роздумував над Законом Мойсея. Таким чином, назаретська синагога – це місце, де вчився і молився Ісус Христос упродовж 30 років. Це той храм, де він вперше звернувся до людей із проповіддю та своїми повчаннями. Це – джерело християнства.

Теперішня невелика церковця побудована завдяки постійному потоку прочан і молільників. Під церквою розташована синагога; згідно з переказами, саме в ній проповідував Ісус. Проте, швидше за все, вона датується VI ст.

Церква Менза Крісті

Мініатюрна церква Менза Крісті також є важливим екскурсійним об’єктом. У її стінах зберігається важлива християнська святиня – кам’яна плита. Вважається, що після воскресіння Христа вона послужила йому столом для трапези. Цей унікальний камінь можна побачити поблизу вівтаря церкви. Кілька років тому у церкві завершилася реконструкція, під час якої було відновлено її старовинні фрески.

Джерело Марії і церква Святого архангела Гавриїла

Згідно місцевих переказів, зустріч архангела Гавриїла та Діви Марії відбулася поблизу джерела, у якому вона якраз набирала воду. Сьогодні на цьому місці красується церква та колодязь. І хоч вони були побудовані відносно недавно, джерело на цьому місці відоме із древніх часів. Ця гіпотеза привела археологів на це місце. Невдовзі при археологічних розкопках під сусідньою сувенірною лавкою виявилися римські лазні, що існували в епоху Ісуса. Це підтвердило історичність та правдивість цього місця. Через усю церкву Святого Архангела Гавриїла до вівтаря веде вузький прохід, з якого можна подивитися на джерело внизу.

Також на площі перед церквою можна побачити гарний фонтан, який носить ім’я Діви Марії. Він розташований у самому центрі. Сама площа є місцем проведення визначних свят та ярмарків. Напередодні Різдва саме тут влаштовують традиційний ярмарок.

«Селище Назарет»

Приготовляючи місто до відзначення 2000-ліття християнства, доволі кардинально було змінено його історичний район. Рух транспорту був повністю перекритий, тому він став цілковито пішохідним. Крім цього, була розроблена нова система екскурсійних та паломницьких маршрутів. Прогулюючись пішохідними доріжками, можна милуватися панорамою міста та оглядати головні чудові місця.

Найграндіознішим тогочасним проєктом стало «Селище Назарет». За допомогою цього проєкту, реконструктори мали повністю відтворити образ поселення, яке 2000 років тому було на території сучасного міста. З цією метою було зведено безліч будівель з глини та блоків пісковика. На території села заснували кілька терас, було посаджено фруктові дерева та виноградники. Окрім цього, тут можна побачити сільськогосподарські знаряддя тієї епохи, преси, традиційні костюми, а селом вільно блукають вівці та інші домашні тварини.

Церква Святого Йосифа

Як же не згадати про це місце у Рік святого Йосифа, проголошений Святішим Отцем Папою Франциском? Ця сучасна францисканська церква знаходиться на місці, де була теслярська майстерня Йосифа. Природно, що й була названа вона на його честь.

Всередині церкви можна побачити стародавню криницю з водою, мозаїки, гроти та комору стародавнього Назарета, що датуються І та ІІ ст. до Р. Хр. Вважається, що один із цих гротів служив Йосифові майстернею. Церква розташована за 50 м від північного входу храму Благовіщення.

Це місце, у якому чоловіки можуть віднайти своє істинне покликання. Адже його неможливо розпізнати без слухання голосу Божого у тиші храму та молитві серця.

Біла мечеть (Аль-Абіяд)

Оскільки більшу частину теперішнього населення Назарету складають мусульмани, то й не лише християнськими святинями славиться це місто. Гордістю мусульман Назарету безперечно є Біла мечеть, названа Аль-Абіяд. Розташована у самому центрі Старого міста і датована часом, коли правителем Акко був Аль-Джаззар, вона служить пам’ятником його жорстокому правлінню початку XIX ст.

Елегантний стиль та білий колір були обрані для того, щоб уособлювати чистоту, скромність та мирне співіснування різних релігій у Назареті. І справді, мечеть є яскравим прикладом віротерпимості та закликає до миру та гармонії жителів міста та послідовників інших релігій.

Очевидно, що Назарет – це не лише давні християнські чи мусульманські святині, позначені вірою та надією, молитвами подяки та прошення до Бога, радістю та смутком поколінь. Назарет сьогодні – це щирі та гостинні люди, які водночас готові продати вам все, що завгодно, та відкрити красу свого величного та багатого історією містечка. Відвідуючи це місто, варто також пам’ятати про складну історію протистоянь та війн, що розгорталися навіть на вуличках такого гостинного місця. Тому не варто заводити із місцевими жителями розмов про політику. А на це у вас і не буде часу! Адже прекрасний та культурно строкатий Назарет не залишить ваше серце у спокої упродовж усієї мандрівки його гамірними торговельними вуличками.

Іван Вихор

Related Blogs

Posted by admin | 27.11.2022
5 порад, як підготуватися до Різдва з користю для душі
Українська Греко-Католицька Церква протягом літургійного року має чотири пости, серед яких — Чотиридесятниця, або так званий Великий піст, Пилипівка або Різдвяний піст, Успенський та Петрівка. Кожен із них встановлений Церквою...
Posted by admin | 27.11.2022
Готуємося до Різдва. Що каже Церква про піст та духовну віднову?
Різдвяний піст триває від наступного дня літургійного спомину святого апостола Филипа, від якого й отримав свою другу назву – Пилипівка, і до навечір’я Різдва Господа і Спаса нашого Ісуса Христа,...
Posted by admin | 27.11.2022
Патріарший паломницький центр почав евакуацію з Херсона
Завдяки підтримці Патріаршої фундації «Мудра справа» та небайдужим благодійникам Патріарший паломницький центр розпочав евакуаційні рейси із нещодавно деокупованого Херсона. За словами менеджерки Патріаршого паломницького центру Альбіни Бріліантової, ситуація в Херсоні...