Містечко Левоча – це те місце на карті світу, яке, наче машина часу, перенесе Вас у середньовічну романтику. Це те місце, де прочани відчувають єдність неба і землі та отримують задоволення своїх прохань до Господа. Це те місце, де катання на лижах є не просто спортивною дисципліною, але справжнім мистецтвом. Це все – словацьке середньовічне місто, що знаходиться на сході Спішського краю, поблизу національного природного парку «Словацький рай».
Перша згадка про місто датується 1249 роком. У цей період громада процвітала завдяки своєму вдалому розташуванню на торгівельному шляху Віа Магна. Це дозволило мешканцям міста отримати кілька значних привілеїв та забезпечило постійне надходження коштів. Громадяни Левочі торгували із Краковом, ганзейськими містами і навіть Венецією. Ремісники Левочі виготовляли свої вироби не тільки для власного користування, але й для найвідоміших ринків та ярмарок по всій Старій Угорщині та Польщі. Такий успіх дозволив містові не лише розвиватися та розростатися, але й залишити по собі справжню історію, якою дихає його вражаюча середньовічна архітектура і сьогодні. Жоден мандрівник, який прагне познайомитися із Словаччиною, не може оминути це мальовниче та історичне місце.
Увійти у Левоча Ви зможете через монументальні Кошицькі ворота, адже старе місто оточене 2,5 км довгих міських стін. Відразу перед Вашими очима постане прекрасна панорама прямокутної площі, справжньою перлиною якої є церква Святого Якова. Вона вміло заманює подорожніх високою стрункою вежею із першої половини XIX століття. Адже це найвиразніша риса силуету міста. Сам собор походить ще із XIV століття і є однією із найвизначніших історичних пам’яток Словаччини. Його зовнішній вигляд вражає найбільш вибагливих до архітектури людей. Проте, справжні його багатства укриті всередині. А це – грандіозний пізньоготичний дерев'яний головний вівтар Святого Якова висотою 18,6 м! Він вважається найвищим у світі. Його виготовленням із липового дерева упродовж 9 років займався знаний у Середньовіччі митець Павло із Левочі. Кажуть, що майстер Павло зобразив себе як одну зі статуй дванадцяти апостолів у вишуканій композиції Тайної вечері. Однак, це варто перевірити Вам особисто.
Насолодившись перлиною середньовічного сакрального мистецтва та помолившись у віковому місці спокою та умиротворення, переступивши церковний поріг Ви звернете увагу на сусідню будівлю. Це - аркадна будівля колишньої ратуші, що була зведена після пожежі 1550 року. Вона вважається однією з найкращих будівель світської ренесансної архітектури в Словаччині.
І ще однією дивовижею цієї стародавньої площі є Клітка ганьби, від якої, все таки, хочеться відвернути свій зір. Однак, це не пов’язано із її виглядом, а скоріше – призначення. У XVI столітті тут відбувалися публічні кари та приниження тогочасних злочинців. Сьогодні ж це місце для ще одного фото на пам’ять.
Центральну площу оточують понад 50 чудових міщанських і патриційних будинків, багато з яких носять імена колишніх власників. Особливий інтерес представляє будинок Турзо, який набув неоренесансного фасаду в 1904 році. Також на дошці на одному з будинків є табличка про написання найвідомішого твору Яна Коменського — Orbis Pictus. Саме тому із 2009 року місто Левоча знаходиться під охороною ЮНЕСКО.
Проте, Левоча вабить людей не лише своїм культурним чи історичним значенням. Тут найвибагливіший турист віднайде те, що його заворожить. У якій би частині міста Левоча Ви не перебували, Ви завжди побачите Маріїнську гору із віддаленим костелом. Її висота – 781 м. Це – місце паломництва, а отже, місце віднайдення своїх стосунків із Богом, із ближніми та самим собою. Це місце вшанування Пресвятої Богородиці, яка прославилася тут своїми чудами і ласками. Щороку на початку липня десятки тисяч паломників у довгих чергах підіймаються на гору, щоб віддати свою вдячність Діві Марії. Цій традиції вже більше 600 років, хоч сучасний костел Відвідин Пречистої Діви Марії ще зовсім «юний» - побудований у XX столітті. В інтер'єрі нової церкви знаходиться чудова статуя Діви Марії, яка зараз є головним символом паломництва до Левоча. У 1984 році папа Іван Павло ІІ здійснив паломництво на цю гору і проголосив храм Малою базилікою. А 3 жовтня 2005 року Маріїнська гора була включена в Асоціацію «Європейський Марійський зв’язок», як Люрд, Фатіма, Ченстохова та українська Зарваниця.
[gallery ids="13960,13958,13957"]
І це ще не всі принади словацького містечка. Щорічно в Левоцькій долині, яка знаходиться за 6 км від м. Левоча, відбуваються міжнародні змагання з катання на лижах. Зазвичай, у них беруть участь 1000-1500 лижників з різних країн Європи. Саме тому околиці міста складаються із лижних трас та різноманітних можливостей проведення екстремального відпочинку. Найвідомішим лижним курортом у цій місцевості є Ясна. Отож, якщо спокійний відпочинок із оглядинами архітектурних пам’яток чи паломництвом не для Вас, тоді гайда на лижі. Тутешнє обслуговування не просто європейського, але світового рівня.
Спокійна романтична прогулянка середньовічними вуличками у супроводі вуличних музикантів та запашної ками, миротворче та плідне паломництво до святині Пресвятої Богородиці задля віднайдення внутрішнього спокою або ж екстремальний активний відпочинок на одному із найбільших гірськолижних курортів Східної Європи – це все Левоча.
«Там, де природа є вічним гімном величі Творця, легко налаштувати душу на високі думки. І затриматися у молитві». Із такими словами святий папа Іван Павло ІІ вирушав на прогулянки горами та на катання на лижах. Одним із таких місць прогулянок у 1984 році для папи стало словацьке середньовічне містечко Левоча.
Іван Вихор